Egypt zahájil tažení na „teroristy“ z řad stoupenců Bratrstva, zatčeni první lidé

Káhira – Snaha likvidovat politickou sílu ještě nedávno vládnoucího Muslimského bratrstva se rozjela naplno. Ani ne 24 hodin poté, co egyptská vláda zařadila hnutí na seznam teroristických organizací, začalo zatýkání. Policie už zadržela nejméně 16 stoupenců islamistů a obvinila je z „propagace ideologie Muslimského bratrstva, šíření jeho letáků a z podněcování násilí proti armádě a policii.“ Mluvčí ministerstva vnitra prohlásil, že každý, kdo se zúčastní demonstrace pořádané Muslimským bratrstvem, bude odsouzen na pět let.

Organizace vznikla v Egyptě v roce 1928 a prosazovala islám i násilnými útoky. Za vlády bývalého prezidenta Husního Mubaraka měla zakázánu politickou činnost. Po Mubarakově pádu v roce 2011 se dostala k moci legálně ve volbách a do čela země se postavil její prezidentský kandidát Muhammad Mursí.

Bratrstvo ani Mursí ale nedokázali Egypt řídit způsobem přijatelným pro liberální kruhy a kladli velký důraz na islám. Konaly se proti nim pravidelné a bouřlivé protesty. Armáda v červenci Mursího přinutila odstoupit a dosadila pak dočasnou vládu, kterou podporuje. Ta postupně odstavuje bratrstvo od moci, ale jeho početní stoupenci pořádají pravidelné demonstrace. Soudy bratrstvu zakázaly činnost, nařídily zabavit jeho majetek, stovky členů jeho vedení jsou zatčeny a čeká je soud.

Od svržení Mursího v červenci bylo zatčeno více než dva tisíce členů tohoto islamistického hnutí. Po sesazení Mursího armádou zahájila nová vláda, fakticky řízená vojáky, tvrdé represe, které si doposud vyžádaly více než tisíc mrtvých a tisíce uvězněných. „Řadě politických vězňů z Muslimského bratrstva jsou zakázány návštěvy rodinných příslušníků a poskytování právní i zdravotnické pomoci a cely jsou přeplněné a nehygienické,“ poukázalo hnutí ve své informaci zveřejněné na Twitteru.

Přiznivci Muslimského bratrstva
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Hussein Malla

Protesty neutichají

Armáda Mursího zbavila moci po vlně protestů tisíců Egypťanů nespokojených s rostoucím vlivem islámu, který prosazovalo Muslimské bratrstvo a jemuž prezident nebránil. Stoupenci Mursího a bratrstva ale stále pořádají protesty a dožadují se, aby byl prezident do funkce vrácen.

Mursího zřejmě čekají tři na sobě nezávislé procesy. Předně je obžalován z podílu na smrti účastníků loňské prosincové demonstrace u prezidentského paláce, za což mu může hrozit doživotní vězení nebo i trest smrti.

Minulý týden ve středu prokurátor jeho a dalších 34 vysoce postavených činitelů obžaloval v jiné kauze ze spiknutí se zahraničními organizacemi za účelem teroristických akcí a také z vyzrazení vojenského tajemství cizí zemi. V sobotu pak vyšetřující soudce oznámil, že Mursího čeká proces, v němž bude s dalšími 129 lidmi obžalován v souvislosti s hromadným útěkem z věznice před třemi lety, který si vyžádal lidské životy.

Úřady necílí jen na islamisty

Protivládní aktivisté ale upozorňují, že poté, co úřady tvrdě udeřily proti islamistům, začaly se v posledních týdnech zaměřovat i na členy sekulárního hnutí. V neděli například soud potrestal tři vedoucí činitele opozice každého třemi roky vězení za účast v nedávných protestech, které měly za následek tvrdý protiúder úřadů. Jde přitom o osoby, jež patří k symbolům protestního hnutí, které v roce 2011 podnítilo povstání proti tehdejšímu prezidentovi Husnímu Mubarakovi.

Video První zatýkání od chvíle zařazení mezi teroristy
video

První zatýkání od chvíle zařazení mezi teroristy

Mezi nově odsouzenými je i Ahmed Maher - egyptský bloger a zakladatel opozičního hnutí, který na podzim přijel do Prahy na konferenci Forum 2000 a vyprávěl o cenzuře a nesvobodě ve své zemi. Před egyptským soudem držel v ruce nápis odsuzující kontroverzní zákon, který nařizuje, že shromáždění více než deseti lidí musí povolit úřady.

Maher zvolenému prezidentu Mursímu zpočátku věřil, že zemi přinese změnu. „Bylo tu hodně důvodů, která nás donutily připojit se k opozici proti Mursímu. Nedodržovali sliby. Zradili nás a zradili celou revoluci,“ konstatoval bloger v září v Praze. (Exkluzivní rozhovor Mahera pro ČT k dispozici ZDE)

Ahmed Maher, egyptský bloger a aktivista:

„Muslimské bratrstvo udělalo hodně chyb a dostalo nás do složité situace. Ale vojenský režim nemůžeme podporovat.“