Polští rappeři vytvořili poctu Lechu Walesovi

Varšava - Netradiční dárek dostal k Vánocům bývalý polský prezident Lech Walesa. Mladí polští rappeři a výtvarníci vyrobili animovaný videoklip, který připomíná jeho zásluhy o porážku komunismu v Polsku i celé východní Evropě. Oslavuje bývalou legendu polské Solidarity, ale také muže, který v dnešním Polsku budí hodně kontroverzí.  

Pocta Lechu Walesovi i příběhu Solidarity dobývá polský internet. Klip využívá dobový rozhlas, hudbu i animaci. Popisuje příběh boje s totalitním režimem, o kterém každý z mladých Poláků něco málo slyšel.

Animovaný projekt dal s kolegy dohromady rapper LUC. Měsíce pátrali v rozhlasových archivech a hledali vhodnou muziku i animace. „Snažím se vždy mluvit spíš v náznacích, nedoříkávat věci do konce, aby si tu věc musel člověk sám interpretovat, aby měla svoji metaforu,“ vysvětluje umělec.

Klip pro mladé doplňuje film Walesa, který vyrazil do polských kin na podzim. Připomíná legendu Solidarity, která má v současném Polsku historické zásluhy, ale také rozporuplnou pověst. Walesa útočí na homosexuály, hádá se s přáteli i novináři.

V rozhovoru pro Českou televizi dokonce připustil, že se cítí osamělý a nespokojený: „Dařilo se mi organizovat lidi ke vzpouře, zabránit zbytečným rozdělením. Ale nedokázal jsem nic vybudovat.“ (více zde)

Video Exkluzivní rozhovor ČT s Lechem Walesou
video

Exkluzivní rozhovor ČT s Lechem Walesou

„Je to těžké, samozřejmě že s velkou řadou jeho současných výroků nesouhlasím, ale pořád si ho vážím,“ tvrdí autor klipu. Pocta od mladých umělců má dokázat, že Walesova legenda navzdory všem kontroverzím pořád žije.

Video Polští umělci vytvořili poctu Walesovi
video

Polští umělci vytvořili poctu Walesovi