Asad papeže ujistil, že je připraven na mírové rozhovory

Vatikán/Damašek - Syrský prezident Bašár Asad ve vzkazu, který poslal papeži Františkovi, uvedl, že jeho vláda je připravena na mírové rozhovory, které se mají uskutečnit v lednu v Ženevě. Jak ale prezident dodal, ostatní země musejí přestat vojensky a logisticky podporovat „teroristické skupiny“, které se do občanské války v Sýrii zapojily. S odvoláním na syrskou státní agenturu o tom informovala americká CNN.

Asad poslal papežovi vzkaz po své delegaci v sobotu. Vatikán ale nezveřejnil jeho obsah. Syrská agentura SANA nicméně uvedla, že prezident mimo jiné ocenil slova, která František pronesl během svého středečního poselství Městu a světu. Papež tehdy vyzval všechny válčící strany, aby ukončily násilí a umožnily obětem konfliktu přístup k humanitární pomoci. (více zde)

Jak syrský prezident ve vzkazu uvedl, krize v zemi prý „bude vyřešena prostřednictvím národního dialogu mezi Syřany, bez zásahů ze zahraničí. Syřané si tak budou moci určit svou budoucnost pomocí voleb“.

Vzkaz, který do Vatikánu přivezla syrská vládní delegace, si osobně převzal státní sekretář Svatého stolce, arcibiskup Pietro Parolin. Ten prý syrským představitelům řekl, že papež dění v Sýrii neustále sleduje. Jak dodal, František údajně rovněž „tvrdí, že krizi je potřeba vyřešit dialogem mezi Syřany bez zahraniční intervence“, napsala syrská agentura.  

Mírovou konferenci o Sýrii svolala na 22. ledna Organizace spojených národů. Jednání označované jako Ženeva 2 má připravit politické řešení syrského konfliktu za účasti zástupců vlády i opozice. První konference se konala loni, byla ale bez účasti syrské vlády a opozice.

Syrská armáda prý používá barelové bomby, při náletech zemřelo až 517 lidí

Britská stanice BBC s odvoláním na exilovou Syrskou organizaci pro lidská práva (OSDH) mezitím informovala, že při náletech v provincii Aleppo během uplynulých dvou týdnů zemřelo 517 lidí. OSDH čerpá podklady pro bilanci z informací od husté sítě aktivistů v Sýrii. Jejich informace ale nebylo možné ověřit z nezávislých zdrojů.

Syrská armáda při náletech údajně nasazuje takzvané barelové bomby, jejichž používání v konfliktu již dříve odsoudily mezinárodní organizace. Jde o barely na naftu naplněné výbušninami a kovovými střepinami.

Podle exilové organizace byla většina ze zabitých civilisté, rebelů mezi nimi bylo jen 46. Zatím poslední z náletů se odehrál v sobotu, kdy na oblíbeném tržišti v Aleppu zemřelo 25 lidí.

Mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW) minulý týden údery syrské armády kritizovala a zvláště upozornila na to, že vojáci vůbec nerozlišují mezi bojovníky a civilisty. Zároveň ale organizace kritizovala i povstalce, kteří raketami a granáty ostřelují civilní zóny, jež jsou pod kontrolou vládních sil.