Rok 2013 očima Billa Gatese: Pokrok v boji proti obrně i chudobě

Praha - Podle zakladatele Microsoftu, ale také jedné z nejvýznamnějších světových nadací Billa Gatese přinesl rok 2013 mnoho dobrých zpráv, kterých jsme si v záplavě negativních událostí ani nevšimli, a přesto mohou do budoucna změnit svět. „Pokud měříte počtem dětí, jejichž smrti bylo zabráněno, nebo počtem lidí, kteří unikli chudobě, pak byl rok 2013 jednoznačně dobrým rokem,“ myslí si Gates.

Miliardář a filantrop Gates pro to má i pádné důkazy, třeba úspěchy v boji s dětskou obrnou, který je jedním z hlavních cílů jeho nadace. Hlavně v afrických zemích jako Keňa nebo Somálsko pokračuje snaha vymýtit tuto chorobu dobře. Přispěl k tomu i summit věnovaný očkování, který letos proběhl v Abú Zabí, kde byl nejen stanoven plán vymýtit obrnu do roku 2018, ale také se našli soukromí dárci i organizace, kteří tuto myšlenku podpoří celkem 4 miliardami dolarů. Za tuto částku je možné například naočkovat během příštích 5 let miliardu dětí proti obrně a dalším nemocem. První dobré zprávy už přichází z Indie, kde díky plošné vakcinaci během celého roku nebyl zaznamenán jediný případ obrny.

Právě díky takovýmto projektům se daří udržovat neustále se snižující trend v dětské úmrtnosti, v roce 2012 zemřela na světě polovina dětí oproti roku 1990.

Radost dělá Gatesovi i druhý sledovaný ukazatel – míra chudoby – který také rok od roku klesá. Ostatně počet lidí ohrožených chudobou klesl od devadesátých let zhruba o polovinu. Přispívá k tomu hlavně ekonomický růst. Ekonomický růst se netýká jen bohatých, ale i chudých, upozorňuje Gates, a to je podle něho jeden z důvodů, proč na další ekonomický růst nerezignovat ani do budoucna.

Vlády i dárci by se ale podle něj měli zaměřit také na investice do zdravotnictví, které sice přímo nevedou k ekonomickému růstu, poskytují k němu ale zdravou základnu. Právě vůle investovat do zdravotnictví se podle Gatese v minulém roce také objevila, připomněl třeba založení Globálního fondu pro boj proti AIDS, tuberkulóze a malárii, který vznikl během prosince ve Washingtonu.

Bill Gates Spolu se ženou založil Gates charitativní organizaci Nadace Billa a Melindy Gatesových. Nadace rozděluje peníze na boj s nemocemi, které ohrožují hlavně země třetího světa, prevenci AIDS nebo univerzitní stipendia pro zástupce menšin. V současné době financuje tato nadace 90 % celého projektu eradikace dětské obrny, protože Světová zdravotnická organizace již přesunula financování na další nemoci. V červnu 1999 daroval Gates se ženou této nadaci 5 miliard dolarů, což je největší jednorázový dar od žijící osoby. Gates také daroval přes 100 milionů dolarů na pomoc dětem postiženým AIDS. V ledu 2005 darovala nadace dalších 750 milionů dolarů mezinárodnímu Fondu pro vakcíny, který bojuje s nemocemi jako černý kašel, spalničky, dětská obrna a žlutá zimnice. V roce 2005 byl Gates spolu se svou manželkou a zpěvákem Bonem vyhlášen časopisem TIME osobností roku.