Ilegální přistěhovalec dostal v USA právnickou licenci

San Francisco - Nejvyšší soud Kalifornie přiznal právo používat právnickou licenci nelegálnímu přistěhovalci, který úspěšně složil zkoušky na americké univerzitě. Mexičan Sergio García tak může ve Spojených státech začít provozovat právnickou činnost navzdory tomu, že mu úřady dříve kvůli jeho nezákonnému pobytu v zemi odmítly licenci poskytnout. Právníci vlády prezidenta Baracka Obamy se u soudu neúspěšně snažili udělení licence zabránit. Verdikt kalifornského soudu dává šanci rovněž dalším studujícím přistěhovalcům, kteří nyní mohou v tomto státě usilovat o legální práci na základě vysokoškolského titulu.

Zdroj: ISIFA/Getty Images Autor: John Moore

Soud zdůvodnil svůj jednomyslný verdikt tím, že ačkoli federální zákony považují Garcíu za osobu pobývající v USA nelegálně, podle kalifornské normy přijaté na konci loňského roku má právo profesní licenci obdržet. Podle rozhodnutí soudu však zároveň nesmí pobírat peníze z veřejného rozpočtu.

García je jedním z desetitisíců ilegálních přistěhovalců z Mexika, soud však učinil jeho příběh výjimečným a podle Garcíových slov „ukazuje dalším imigrantům, že tvrdá práce a zanícení v USA něco znamená“. Šestatřicetiletý Mexičan přišel do země před 20 lety se svým otcem jako ilegální česač mandlí, později pracoval v obchodě a na poli a zároveň se vrhl na studium práv. Když však na první pokus úspěšně složil závěrečné zkoušky, úřady mu v souladu s federálním zákonem odmítly udělit licenci. Obrátil se proto na kalifornskou justici a uspěl. O americké občanství požádal v roce 1994 a stále o jeho získání usiluje.

Zástupci Obamovy administrativy stáli v tomto velmi sledovaném případě na opačné straně, ačkoli vláda zavedla program umožňující legálně získat práci ilegálním přistěhovalcům, které přivedli do USA jejich rodiče v dětském věku a kteří mají univerzitní titul a čistý trestní rejstřík. García však byl vzhledem ke svému věku na splnění podmínek tohoto programu příliš starý.