Šaronův život visí na vlásku, Izrael chystá státní pohřeb

Tel Aviv - Stav bývalého izraelského premiéra Ariela Šarona se rychle zhoršuje. Podle lékařů mu zbývají poslední dny života. Nyní pětaosmdesátiletého Šarona postihla před osmi lety silná mozková příhoda - od té doby je v kómatu. V posledních dnech mu selhávají životně důležité orgány. Židovský stát už začal připravovat státní pohřeb.

Šaronovi příbuzní se připravují na nevyhnutelné

U Šaronova nemocničního lůžka jsou neustále jeho dva synové Gilad a Omri. Stav izraelského expremiéra se podle jeho lékařů postupně zhoršuje. Šaron ale prý netrpí bolestmi a stále „bojuje“. Expremiérovi nyní selhává několik životně důležitých orgánů, včetně ledvin. Ošetřující lékař Zeev Rothstein na dotaz, zda jde o Šaronovy „poslední dny života“, odpověděl: „Osobně si to myslím.“ Šaron utrpěl slabší mrtvici už v roce 2005, o rok později následovala další. Pak upadl do kómatu.

Irena Kalhousová, analytička Pražského institutu bezpečnostních studií

„V zákulisí probíhají přípravy na pohřeb, zatím se ale spíše sleduje ten vývoj. Zraky jsou upřeny na nemocnici, kde je Šaron v současné době hospitalizován. Myslím si, že po osmi letech, co je v kómatu, nikdo asi moc nepředpokládal, že by se probudil. Do určité míry mu snad i lidé přejí tu úlevu. Pro jeho rodinu musí být náročné sledovat, jak chátrá.“


Židovský stát již začal chystat státní pohřeb. Šaron v minulosti uvedl, že by byl rád pohřben na rodinné farmě v Negevské poušti vedle své manželky Lily, a nikoli na Herzlově hoře. Na tomto kopci v západní části Jeruzaléma se nachází národní hřbitov, který je místem posledního odpočinku izraelských premiérů, prezidentů a jiných významných židovských vůdců.

Video Izrael se připravuje na Šaronův odchod
video

Izrael se připravuje na Šaronův odchod

Na přípravě pohřbu se bude podílet úřad izraelského premiéra společně s Šaronovými syny. Podle židovských tradic má být zesnulý pohřben nejlépe ještě ten den, kdy dojde k úmrtí, maximálně do 24 hodin. Jak oznámil premiérův mluvčí Mark Negev, tento zvyk ale bude nejspíš porušen vzhledem k tomu, že státní pohřeb si žádá důkladnější organizaci. Na smuteční ceremoniál by mohli dorazit i někteří světoví vůdci, není ale jasné kolik. Loni se už dva velké pohřby konaly - pohřeb bývalého jihoafrického vůdce Nelsona Mandely a bývalé britské premiérky Margaret Thatcherové.

Šaron měl pestrý život

Šaron patří ke generaci zakladatelů židovského státu z roku 1948, dění na Blízkém východě pak dlouhá desetiletí ovlivňoval z vysokých politických nebo vojenských funkcí. Byl znám jako jestřáb a pilíř izraelské pravice, který ale dokázal své postoje a názory radikálně změnit. Naposledy se tak stalo v létě 2005, kdy prosadil jednostranné stažení izraelských vojáků a odchod osadníků z palestinského pásma Gazy. 

Na podzim téhož roku se Šaron dramaticky rozešel s pravicovým blokem Likud, aby založil centristickou stranu Vpřed v naději na pokrok v jednáních s Palestinci. V lednu 2006 ho ale postihla vážná mozková příhoda. Od té doby se Šaron nachází ve vegetativním stavu a je udržován při životě za pomoci přístrojů. 

Jeho příbuzní za ta léta se sice zmiňovali o tom, že buď otevřel oči, nebo pohnul rukou, ale jejich kritici to přičítají spíše zbožnému přání zaznamenávat u pacienta náznaky života. „I pro Izraelce je to strašně smutná chvíle. Ariel Šaron byl v Izraeli legendou - něco jako Nelson Mandela v JAR,“ podotkl bývalý Šaronův poradce Raanan Gissin.