Známého slovenského právníka má zřejmě na svědomí gang zlodějů

Bratislava – Prominentní slovenský právník a někdejší předseda československého ústavního soudu Ernest Valko se stal obětí mafie specializující se na vykrádání sídel boháčů. Podle internetového serveru slovenského listu Pravda se zloděj pokoušel najít ve Valkově domě informace o jeho bankovních kontech v cizině. Advokát ho ale během činu překvapil a zloděj ho zastřelil. K vraždě došlo v listopadu 2010, pachatel či pachatelé nebyli dodnes dopadeni.

Zpackaná prohlídka brání obvinění pachatele

Policie podle listu nyní pracuje už jen s jedinou verzí, podle které vražda advokáta nebyla v plánu, mělo jít o loupež. Kriminalisté tuší, kdo zabíjel, ale kvůli nedostatku důkazů nemohou nikoho obvinit. „Problém vznikl při první obhlídce domu po nalezení advokátova těla, která se neprovedla dobře. Proto nastala důkazní nouze. Kdyby se pachatele povedlo usvědčit, skončili by ve vězení na dlouhá léta,“ řekl listu nejmenovaný zdroj obeznámený s vyšetřováním.

Valkova vila v Limbachu u Bratislavy
Zdroj: ČTK
Autor: Jan Koller

„Od počátku tvrdím, že případ stoprocentně souvisel s Ernestovou prací. V ten den si někdo přišel vzít něco, co přinesl Ernest domů,“ připustil analytik Milan Žitný, který býval Valkovým přítelem. Náhodnou loupež vylučuje a na rozdíl od policejní verze si myslí, že lupič si na Valka schválně počkal. Ale netušil, že se Valko jako zkušený karatista bude bránit.

Valko býval nejen ústavním právníkem, ale i úspěšným advokátem. Slušné honoráře mohl vydělat v dobách, kdy zastupoval stát či státní firmy ve sporech o desítky milionů eur.

Slovenský tisk tvrdí, že policie nedávno získala nové stopy či důkazy, které tříleté pátrání prý posouvají blíže k dopadení pachatelů. Policie se ale zdržuje oficiálního vyjádření.