Egyptští islamisté po modlitbách znovu v ulicích: 13 mrtvých

Káhira - Třináct mrtvých si vyžádaly zásahy egyptské policie proti účastníkům protivládních demonstrací, které v několika egyptských městech pořádalo Muslimské bratrstvo. Demonstrace se v Egyptě konají téměř denně, i když současná vláda tuto bývalou vládní stranu zařadila mezi teroristické organizace a soudy jí zakázaly činnost.

Také dnes se příznivci islamistů vydali do ulic po poledních modlitbách. V Káhiře lidé házeli na policisty zápalné lahve a kameny, takže policisté oblečeni v neprůstřelných vestách použili slzný plyn. Podobně to vypadalo i v dalších městech.

Podle ministerstva zdravotnictví zemřelo na různých místech Káhiry pět lidí. Podlehli zranění ze střelných zbraní, ale není jasné, kdo na ně střílel. Zbraně u sebe měli zřejmě odpůrci bratrstva, stejně jako demonstrující. Další dva lidé byli zastřeleni při protestu v Alexandrii. Byl to muž a žena, ale není jasné, zda oba patřili k demonstrujícím. Mrtvý je hlášen rovněž z Ismáílíje a tři z protestu ve Fajjúmu. V jihoegyptském městě Mínja zemřel při demonstraci jeden student. Ze sdělení ministerstva zdravotnictví také vyplývá, že v celé zemi bylo zraněno 58 osob. Policie zatkla 122 členů bratrstva za držení střelné zbraně, avšak vedení bratrstva tvrdí, že stoupenci ozbrojeni nebyli.

Bratrstvo protestuje proti svržení bývalého prezidenta Muhammada Mursího, který se dostal k moci jako jeho kandidát. Armáda ho loni v červenci sesadila kvůli tvrdým protestům liberálních Egypťanů, kterým se nelíbil příliš velký důraz na islám. Mursího čeká 8. ledna další soudní stání v procesu, v němž se zodpovídá za podíl na zabíjení demonstrantů. V polovině ledna se má konat referendum o nové ústavě a později se mají konat i prezidentské a parlamentní volby, které ukončí vládu dočasně dosazeného kabinetu i Mursího nástupce.