Izrael prý chce odstranit Abbáse – jako Arafata, tvrdí Palestinci

Jeruzalém  Strach o život palestinského předáka Mahmúda Abbáse vyjádřil v rozhovoru pro média hlavní palestinský mírový vyjednávač Saíb Irikát. Šéf izraelské diplomacie Avigdor Lieberman podle něj rozeslal evropským politikům dopis se žádostí o „odstranění“ předsedy palestinské samosprávy, jehož prý izraelský ministr označil za „nebezpečí pro Izrael“.

Zdroj: ČTK/AP Autor: Tara Todras Whitehill

„Tak postupuje Izrael. Než zabili (Abbásova předchůdce) Arafata, označila Šaronova vláda také Arafata za překážku, jíž je třeba se zbavit,“ řekl Irikát listu Aš-Šark al-Avsat.

Jásir Arafat zemřel v roce 2004 po převozu do Francie kvůli zažívacím problémům. Palestinci loni nechali provést expertní ověření ostatků, aby se zjistilo, zda Arafat nebyl otráven poloniem. Zabývaly se tím tři laboratoře, a zatímco ty ve Francii a v Rusku možnost otravy odmítly, švýcarští experti ji nevyloučili. Izrael popírá obvinění, že má s Arafatovu smrtí cokoliv společného.

Irikát několikrát pohrozil, že z týmu mírových vyjednávačů odstoupí, ale nakonec to neudělal. Jak napsal server The Times of Israel, vyjednávač je znám prudkými výpady proti Izraeli. V roce 2002 označil izraelskou ofenzívu proti palestinskému Džanínu za masakr, protože tam podle něj zahynulo 500 Palestinců. Oficiální palestinské zdroje ale pak hovořily o 53 až 56 mrtvých Palestincích a 20 Izraelcích.