Papež zavítá do Svaté země 24. května, zdrží se jen dva dny

Vatikán - Papež František vůbec poprvé ve své funkci chce navštívit Svatou zemi. Do Izraele, Jordánska a Palestiny chce přijet v době od 24. do 26. května. Datum cesty, o níž František mluvil několik měsíců, oznámil dnes při tradiční modlitbě na Svatopetrském náměstí. V Jeruzalémě, kde je hrob Ježíše Krista, se v rámci návštěvy uskuteční v duchu křesťanské tradice ekumenické setkání se všemi tamními představiteli křesťanských církví.

„V atmosféře radosti tohoto vánočního období chci oznámit, že od 24. do 26.května letošního roku uskutečním pouť do Svaté země,“ řekl dnes papež. Cesta hlavy římskokatolické církve bude rozdělená do tří etap. Kromě Amánu a Jeruzaléma navštíví i Betlém, kde se podle křesťanské tradice narodil Ježíš Kristus. Palestinci, kteří kromě Izraelců papeže Františka také pozvali, očekávají, že právě zde povede i velkou mši.

Palestinský prezident Mahmúd Abbás ve svém vánočním projevu vyzval poutníky z celého světa, aby u příležitosti papežovy návštěvy přišli do Svaté země. Návštěva bude podle něj příležitostí ke sblížení mezi křesťany s „jejich bratry a sestrami v Palestině“. Vatikán v minulosti několikrát vyjádřil naději, že pro izraelsko-palestinský konflikt se najde spravedlivé a trvalé řešení.     

Jen na dva dny? Izraelští představitelé nezakrývali zklamání

Izraelský tisk v posledních týdnech hovořil o zklamání izraelských představitelů z toho, že návštěva papeže bude tak krátká. Papež Jan Pavel II. zůstal v roce 2000 ve Svaté zemi šest dní a jeho nástupce Benedikt XVI. tam v roce 2009 strávil pět dní.     

Květnová návštěva se uskuteční v době 50. výročí od chvíle, kdy do oblasti v roce 1964 zavítal papež Pavel VI. Jeho cesta byla tehdy vůbec první návštěvou, kterou tam nějaká hlava římskokatolické církve v novověku uskutečnila.