Extrémní počasí: V Británii obří vlny, v USA rekordní mráz

Washington - Největší mrazy za posledních 20 let postihly východní část Spojených států a Kanadu. V Chicagu padl teplotní rekord, když na tamním letišti ráno naměřili minus 27 stupňů Celsia. Americký středozápad sužuje neobvyklý arktický „vír“ přinášející teploty kolem 30 stupňů pod nulou a vítr, kvůli němuž mají lidé pocit, že je minus 50. Zrušeny byly tisíce letů a státy zavřely školy a úřady. Mrazy už mají na svědomí 16 obětí. Počasí přitom řádí i v Evropě - západ Británie bičují desetimetrové vlny a zemi sužují povodně, které už vyplavily 2 tisíce domů a stály život několik lidí. Velká voda trápí i Francii.

Situace je nyní nejhorší ve státech kolem Velkých jezer, jako je Minnesota, Wisconsin, Severní Dakota. V současné době je dokonce tepleji na Aljašce než v některých částech jižních Spojených států, což je situace skutečně nebývalá. Kanadská provincie Ontario se zase chystá na sněhovou bouři. Nový Foundland zůstává od pátku bez dodávek elektřiny  ještě asi 5000 domácností, s výpadkem se ale původně potýkalo na 190 tisíczákazníků. Obnova vedení podle energetiků potrvá do úterý.

Americká meteorologická služba v neděli upozornila, že za arktickou studenou frontou se do severní a střední části USA budou šířit nejnižší teploty za posledních dvacet let. V kombinaci s nárazovými větry budou tyto teploty představovat ohrožení života. Podle meteorologů tak bude mít mráz v kombinaci s větrem účinek více než minus 50 stupňů Celsia, přestože naměřená teplota není tak nízká. Podle odborníků mohou za takových podmínek na nechráněných částech těla během pouhých několika minut vzniknout omrzliny.

Podle webu FlightAware bylo za poslední tři dny v USA zrušeno přes 8 tisíc letů, další tisíce nabraly zpoždění. Dnes neodstartoval každý desátý let. Mimořádně postiženo bylo například O'Hareovo mezinárodní letiště v Chicagu. Řidiči mají potíže nastartovat a s problémy se potýká i železnice. Na lince z Detroitu do Chicaga se kvůli mrazu porouchal vlak, cestující tak v soupravě poblíž Kalamazoo v Michiganu strávili devět hodin. Topení ve vagonech ale celou dobu fungovalo. Na Michiganské jezero musely vyrazit ledoborce, aby na lodních trasách prolámaly led. 
 
PODÍVEJTE SE na bouřlivé počasí v Evropě a USA

Mrazivé vlně předcházelo silné sněžení, které přineslo přes 30 centimetrů čerstvého sněhu. Některá města se tak prakticky zastavila. Starosta Indianapolisu Greg Ballard vyhlásil „červený“ stupeň dopravního ohrožení, takže do ulic mohou řidiči jen v případě nouze. Naposledy toto varování město vydalo v roce 1978.

Pěstitelé citrusů na Floridě se strachují o úrodu

Pod bod mrazu mají teploty klesnout v úterý i na Floridě, kde vývoj počasí sledují především pěstitelé citrusů. Aby bylo ovoce poškozeno, musela by teplota pod minus dva stupně Celsia trvat aspoň čtyři hodiny, uvedl mluvčí sdružení floridských pěstitelů. Podle Boba Oravce z Americké meteorologické služby by ale nynější vlna rekordních mrazů neměla trvat dlouho. „Do konce týdne by se teploty po celé zemi měly rozhodně začít zmírňovat,“ dodal.

Východní pobřeží se na příchod velkého mrazu teprve chystá. Do úterý by ale například v New Yorku měla teplota prudce klesnout z nynějších plus 11 na minus 12 stupňů Celsia. Obdobný propad očekává také hlavní město Washington.

Video V Chicagu padl teplotní rekord
video

V Chicagu padl teplotní rekord

V Chicagu padl teplotní rekord

ud: 6.1.2014

Počasí ve Spojených státech a Kanadě láme rekordy

Horizont ČT24 o extrémním počasí

Martin Řezníček o mrazech v Americe

Povodně dál sužují Británii, ve Francii se situace pomalu zlepšuje

V Anglii už velká voda zatopila nejméně 1 700 obydlí, především v oblastech Kent, Sussex, Surrey, Devon, Cornwall a Dorset. Ve Walesu se ocitlo pod vodou asi 140 domů a povodně ničily objekty i v Severním Irsku a Skotsku. Na řadě míst je narušena silniční a železniční doprava. Meteorologové přitom varují, že očekávané další lijáky a vichry mohou způsobit ještě horší povodně, než jaké země zažila v posledních dnech.
   
Zatopeno je dále mnoho míst také ve francouzské Bretani, ale situace se zde podle úřadů dnes zlepšovala a voda někde pomalu opadává. Stále zde ale platí zvýšená pohotovost.     Vysokou pohotovost vyhlásily nově francouzské úřady na pobřeží Atlantiku, které od neděle kvůli bouři zažívá silné vlnobití. Vlny vysoké až deset metrů jsou hlášené například z oblasti letoviska Biarritz. V neděli zde jedna vlna strhla do moře mladou ženu, která se stále pohřešuje.

Svratka
Zdroj: Facebook ČT
Autor: Milan Slavíček

V Česku je neobvyklé teplo

V České republice mezitím trhá počasí rekordy. Kvetou švestky, fialky i petrklíče. Medvědi v Českém Krumlově se ke spánku ani neuložili, jinde se zase rodí mláďata. „Třicet let se mi nic takového nestalo,“ podotkl chovatel Jan Kajgr. Ještě o pár stupňů tepleji je v Chorvatsku. Farmáři se bojí o úrodu a chronicky nemocní zase o své zdraví. „Jsem doktor a tohle počasí je opravdu nesnesitelné. Na tohle období je opravdu extrémně teplo,“ konstatoval chorvatský lékař.

A na Antarktidě, kde relativní teplo touhle dobou být má a ledy mají alespoň trochu tát, zase zamrzávají lodě i ledoborce, které je mají vysvobodit. Ze slunečného Sydney jim včera vyrazil na pomoc kolos amerického námořnictva.