Obhájci žádají pro nacistu Bruinse svobodu

Berlín - Před německým soudem zazněla závěrečná řeč obhajoby bývalého člena nacistických vojenských jednotek Waffen SS Sierta Bruinse. Jeho advokáti žádají zproštění viny. Dvaadevadesátiletý nizozemský rodák je obviněn z toho, že v roce 1944 zabil odbojáře Alderta Klaase Dijkemu. Obžaloba žádá doživotí. V osmdesátých letech si Bruins odpykával trest za zavraždění dvou Židů.

Podle obžaloby vezli Bruins a jeho přímý nadřízený August Neuhäuser zadrženého Dijkemu v automobilu, když ho vyzvali, aby se šel vymočit. Když odbojář poodešel, zasáhli ho zezadu několika výstřely. Podle státního zastupitelství odbojář neměl podezření, že se chystá jeho vražda, jeho tělo údajně bylo nalezeno ještě s rukama v kapsách.

„Bruins je bezesporu malou rybou. Dokonce ani nebyl na seznamu Simona Wiesenthala. Na druhou stranu oceňuji práci vyšetřovatelů v Nizozemsku, kteří ukázali, jakým způsobem se má mezistátně spolupracovat mezi Německem a Nizozemskem. Vyvrcholením je pak tento proces,“ prohlásil publicista Stanislav Motl. Osobně se domnívá, že poslat za mříže tak starého člověka nemá smysl. „O tom případu se ale mluvit má. Je v tom symbolika – ukázat, jak nebezpečná každá totalita je,“ dodal Motl.

Video Publicista Motl o soudu s Bruinsem: Je to pomsta vítězů
video

Publicista Motl o soudu s Bruinsem: Je to pomsta vítězů

Bruins už dříve připustil, že u vraždy byl. Střelcem ale prý byl jiný, dnes už mrtvý nacista. Bruinsovi obhájci nyní u soudu prohlásili, že jejich klient na oběť nevystřelil a ani nikdy neměl v úmyslu odbojáře zabít. Požadovali proto, aby byl zproštěn viny.

Waffen SS byly zvláštní a cizinecké jednotky nacistické armády. Bruins se stal jejich dobrovolným členem po obsazení Nizozemska nacisty v roce 1941, údajně z „idealismu“. Pro nacisty pracoval jako člen pohraniční a bezpečnostní policie. V době, kdy došlo k činu, kvůli němuž je Bruins před soudem, už v Nizozemsku byly na postupu spojenecké síly, které zemi osvobodily od nacistické nadvlády.

Po světě ještě stále chodí desítky nacistických zločinců

„Jsou to staří pánové, i když někteří jsou ve velmi dobré kondici. Já se zabývám pouze vrahy, kteří zabíjeli na našem území a osobně vím o takových šesti, sedmi lidech,“ podotkl Motl. Dokazování zločinů je podle něj v posledních letech o něco snazší kvůli tomu, že není nutné předvést přímého svědka.