Rodman je opět v KLDR, příteli Kimovi dá k třicátinám zápas

Pchjongjang - Basketbalová legenda Dennis Rodman už je v Severní Koreji pomalu jako doma. Spolu s dalšími bývalými hráči z NBA přicestoval na zápas, který se odehraje k příležitosti 30. narozenin diktátora Kim Čong-una. Rodman ho označuje za blízkého přítele. Cesty do KLDR podle něj mají diplomatický účel. Oficiální americká diplomacie se ale od jeho slov distancovala. Mladý vůdce vládne Severní Koreji tvrdou rukou. V poslední době proslul zejména čistkami – nechal popravit i svého strýce. Jeho rétorika je namířena zejména proti USA a Jižní Koreji.

Kontroverzní americký basketbalista stejně jako při svých třech předchozích návštěvách KLDR uvedl, že ani tentokrát nebude v této izolované komunistické zemi mluvit o politice a zmiňovat obavy světa z porušování lidských práv v Severní Koreji, protože Kim je jeho přítel.

„Nebudu jim říkat, že dělají něco špatně. (Kim) je v prvé řadě můj přítel… a já ho mám moc rád,“ prohlásil Rodman před novináři na letišti v čínské metropoli Pekingu.


Rodman chce „udělat něco pro svět“

Podle Rodmana by exhibiční zápas někdejších hráčů NBA se severokorejským národním týmem, který je plánován na středu, mohl otevřít cestu k dialogu mezi oběma znepřátelenými zeměmi. „Doufám, že i díky této hře se svět víc otevře. Ale samozřejmě to není úplně moje věc. Nejsem prezident, politik ani diplomat. Jsem jen sportovec - jedinec, který tam chce jet, zahrát si a udělat něco pro svět,“ konstatoval basketbalista.

Rodman tvrdí, že chce navázat vztahy s obyvateli izolované komunistické země a ukázat ostatním, že není tak špatná. „Jde o to pokusit se propojit obě země, dát lidem vědět, že žádná země na světě není tak špatná, zvlášť ne Severní Korea,“ citovala někdejšího špičkového basketbalistu agentura AP. Společně s dvaapadesátiletým Rodmanem do Pchjongjangu přicestovala zhruba desítka jeho bývalých kolegů z NBA, mezi nimiž jsou například Cliff Robinson či Vin Baker.

Severokorejský vůdce jako velký fanoušek basketbalu

Kim Čong-un, který studoval ve Švýcarsku, je údajně velkým fanouškem basketbalu, především pak družstva Chicago Bulls. Za tento tým hrál Rodman v 90. letech po boku Michaela Jordana a značnou měrou přispěl k jeho tehdejšímu zisku tří titulů v NBA v řadě.

Rodman je nejznámějším Američanem, který se s Kim Čong-unem setkal za jeho dvouleté vlády. Mezi Washingtonem a Pchjongjangem panují spory kvůli severokorejskému programu jaderného zbrojení a KLDR opakovaně hrozí Spojeným státům a Jižní Koreji válkou.

Kritici Rodmanovi vytýkají, že nehovoří o stavu lidských práv v KLDR, který podle jejich ochránců a americké diplomacie patří k nejhorším na světě. Severokorejští uprchlíci uvádějí, že severokorejský režim vězní v pracovních táborech až 120 tisíc svých odpůrců a nezříká se ani mučení a vražd.


Poprava Kimova strýce šokovala svět

Pozornost médií vzbudil Kim loni v prosinci, když nechal popravit svého strýce Čang Song-tcheka, který zastával funkci místopředsedy Komise národní obrany a byl považován za neoficiální číslo dvě režimu v KLDR. Obviněn byl mimo jiné z toho, že vedl „kontrarevoluční frakci“, byl zkorumpovaný, narkoman a sukničkář. Čangova poprava vyvolala otázky ohledně mocenského boje a existence možných frakcí v nejvyšších řadách severokorejské hierarchie, které by mohly vést k nestabilitě v zemi.

Video Rodman přijel opět do KLDR, pro Kima sehraje exhibiční zápas
video

Rodman přijel opět do KLDR, pro Kima sehraje exhibiční zápas