Homosexuálové v Utahu mají utrum – už zase žádná svatba

Washington – Američtí bojovníci za práva homosexuálů mají černý den. V Utahu už se gayové a lesby pro změnu zase nesmějí brát. Nejvyšší soud pozastavil tyto sňatky do doby, než záležitost posoudí federální odvolací soud. Vyhověl tak utažským úřadům, které se ohradily proti verdiktu federálního soudu o neústavnosti tamního zákona o zákazu sňatků osob stejného pohlaví. Manželství stihlo od prosince uzavřít asi 900 párů.

Utah je stát konzervativních mormonů

Verdikt z poloviny prosince loňského roku znamenal velké vítězství pro bojovníky za práva gayů a leseb v Utahu, kde má značný vliv silně konzervativní mormonská církev. Úřad generálního prokurátora Utahu okamžitě poté oznámil, že se proti verdiktu odvolá. Odvolací soud se případem bude zabývat 25. února, což znamená nejméně do tohoto data zákaz oddávání osob stejného pohlaví.

Umožnění homosexuálních sňatků znamenalo pro řadu z necelých třech milionů obyvatel Utahu šok. Kritikou nešetřil ani guvernér státu Gary Herbert, který označil federálního soudce Roberta Shelbyho za „aktivistického“. Právě Shelby označil utažskou ústavu definující manželství výhradně jako svazek mezi mužem a ženou za diskriminující.

Utah se stal v pořadí 18. americkým státem, který umožnil homosexuální sňatky. Manželské svazky osob stejného pohlaví jsou nyní legální v sedmnácti státech USA a také v hlavním městě Washingtonu. Mezi posledními je v listopadu 2013 uzákonily parlamenty Havaje a Illinois.