Britové se báli přílivu pracovníků z Rumunska. Přijel jediný

Londýn – Začátek roku si Britové představovali jako noční můru. S uvolněním pracovního trhu Bulharům a Rumunům čekali, že zemi zaplaví davy přistěhovalců. Místo toho z letadla vystoupil Victor Spirescu. Třicetiletý Rumun je zatím jediný, kdo si na Ostrovy přijel plnit sny. Místo pracovních pohovorů ale dává tento nový miláček médií interview. Přistěhovalectví v Británii je sledovaným tématem. Premiér Cameron v neděli prohlásil, že cizinci pracující v Británii nebudou dostávat dávky na děti, které žijí v zemi jejich původu. To vyvolalo odmítavé reakce zvláště v Polsku, neboť statisíce Poláků vyrážejí do Británie za prací a mnozí nechávají své děti doma.

Victor Spirescu se těšil, že si v nové zemi vydělá na slušný život. Takové přijetí ale v Londýně na Nový rok rozhodně nečekal. Hned za pasovou kontrolou se na Rumuna vrhli novináři. Dva poslanci ho vzápětí zvou na kávu. „Je to první den, co jste otevřeli pracovní trh. Budu tu mýt auta. Není to moje profese, ale chci v Británii vydělat peníze,“ řekl Spirescu.

Před masivním přílivem levné pracovní síly britská média varovala. Vycházela ze zkušeností s Poláky, kterých do Británie přijelo 1,5 milionu. Jenže místo davu rumunských a bulharských přistěhovalců lačných po nové práci se 1. ledna na Ostrovech vynořil jediný. „Když jdu nakupovat, všichni se na mě dívají. Viděl jsem jednu holčičku, jak říkala matce: Hele, podívej, to je ten chlap z televize, jak byl na letišti,“ popsal Spirescu.

Novinové stránky plní detaily z Victorova života. Nejdřív se odstěhoval z Bukurešti na venkov, kde pracoval na obnově kláštera. Jenže po dokončení bylo práce málo. Tak se stavební dělník rozhodl, že zkusí štěstí v Anglii. Doma nechal devatenáctiletou snoubenku. Za ní se do polorozbořeného domku bez tekoucí vody vydal i reportér deníku Daily Telegraph. Dojemně líčí, jak v mraze sama seká dříví na otop a stará se o šest kuřat.

„Když jsem si pustila televizi a viděla Victora ve zprávách, nemohla jsem tomu uvěřit. O nové práci se dozvěděl jen dva dny před odjezdem. Ani nevím, kde vlastně bydlí,“ uvedla Victorova snoubenka Catalina Curceanová.

O přítele se Catalina bát nemusí. Victor je zatím v jednom kole. V nové práci se přitom ještě pořádně neohřál a už hledá jinou, nejlíp ve stavebnictví. Brity přitom ujišťuje, že jejich sociální dávky zneužívat rozhodně nehodlá. A pokud do dvou měsíců nenajde uspokojivé zaměstnání, zase se vrátí do Rumunska.

Video Rumun Spirescu je první, kdo si na ostrovy přijel plnit sny
video

Rumun Spirescu je první, kdo si na ostrovy přijel plnit sny

Polsko kritizuje Cameronův plán na omezení dávek přistěhovalcům

Přistěhovalectví je v Británii žhavým politickým tématem již od propuknutí krize před více než pěti lety. Protiimigrantská Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP) díky tomu odebírá hlasy především Cameronovým vládním konzervativcům.

Britský premiér David Cameron proto koncem minulého roku oznámil plány na omezení počtu přistěhovalců z nových zemí EU do Británie, neboť jsou prý velkou zátěží pro britský sociální systém. V neděli pak vyhlásil, že cizinci pracující v Británii nebudou dostávat dávky na děti, které žijí v zemi jejich původu. Toto oznámení vyvolalo odmítavé reakce zvláště v Polsku, neboť statisíce Poláků vyrážejí do Británie za prací a mnozí nechávají své děti doma. Plán však při předpokládaném polském vetu zřejmě nemá šanci na schválení v Evropské unii, uvedl deník The Daily Telegraph.

Radoslaw Sikorski„Jestliže Británie získává naše daňové poplatníky, neměla by rovněž hradit jejich sociální dávky? Proč by daňoví poplatníci v Polsku měli doplácet na děti daňových poplatníků v Británii?“ napsal včera polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski na svém twitterovém účtu.


David CameronBritánie podle statistik eviduje na 1,2 milionu Poláků, kteří do země přijeli za prací. Pokud jejich děti žijí v Polsku, mají nárok pobírat příspěvky z britského rozpočtu, které jsou až čtyřikrát vyšší než ty polské. „Nemyslím si, že je to správné, a je to něco, co chci změnit,“ prohlásil v neděli Cameron.


Britská vláda již v prosinci zpřísnila podmínky pro pobírání sociálních dávek a ministerstvo vnitra zveřejnilo plán na zavedení limitu pro přistěhovalce ze zemí EU na 75 tisíc lidí ročně. Tyto plány již kritizoval například expremiér a předseda nejsilnější polské opoziční strany Jaroslaw Kaczyński.