Zahraniční média o koalici: Konflikt zájmů a Kazimír z Hradu

Berlín/Vídeň – Kazimír, ale i zlý duch. Tak o prezidentu Miloši Zemanovi hovoří německý deník Süddeutsche Zeitung, který píše o prezidentově roli při vzniku koalice ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL. Deník si všímá nevraživosti mezi šéfem ČSSD Bohuslavem Sobotkou a Zemanem, který klade křehké koalici zbytečné překážky. Prezidenta prý ovládla nenávist a touha po odplatě. Slovenský list Sme si zase všímá šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, který by se měl stát šéfem financí. Podle listu jde o jasný konflikt zájmů.

Sobotka se s prezidentem Zemanem sejde v pátek a požádá ho, aby co nejdříve podnikl
ústavní kroky vedoucí k rychlému jmenování nové vlády. Koaliční strany mohou připravit programové prohlášení během dvou týdnů - prezident ale musí nejdřív jmenovat premiéra a ministry (o nové koalici více zde).

„Prezident a levicový populista Miloš Zeman se nad nyní vytvořenou vládní koalicí vznáší jako zlý duch,“ píše německý list. „Celé měsíce se snažil novému sociálnědemokratickému premiérovi Bohuslavu Sobotkovi klást do cesty překážky,“ pokračuje list a vypočítává vznik strany SPOZ, která podle něj měla odvést od ČSSD voliče, a takzvaný lánský puč protisobotkovského křídla strany, který ale skončil neúspěchem.

Süddeutsche Zeitung o Zemanově chování

„Nyní, když Sobotka po tvrdých jednáních upekl koalici s hnutím ANO miliardáře Andreje Babiše a s křesťanskými demokraty, hrozí Kazimír na Pražském hradu tím, že odmítne jmenovat některé kandidáty na ministry. Čisté motivy ho k tomu nevedou, spíše nenávist a přehnaná touha po odplatě.“


Zeman stabilitě nenahrává, myslí si německý list

Podle Süddeutsche Zeitung se koaliční strany shodly jen na nejmenším společném jmenovateli a jejich zájmy z dlouhodobého hlediska nejdou stejnou cestou. „Česko tak zrovna nejde vstříc fázi stability, kterou země nutně potřebuje, a to i z hospodářského hlediska. Proto není teď nic tolik potřeba, jako státnické chování. Bohužel tady zůstává jen u zbožného přání,“ uzavírá deník.

Prezident Miloš Zeman
Zdroj: ČTK
Autor: Kateřina Šulová

Sme: „Je to, jako kdyby Penta obsazovala posty ve vládě“

Také slovenský list Sme píše o vznikající české koalici. Zaujaly ho zejména nominace na ministerské posty. „Babiš na postu ministra financí je úplně zřejmý konflikt zájmů. Podnikatelské zájmy ovšem jasně zastupují i další ministři za ANO. Je to, jako kdyby Penta přímo obsazovala posty ve vládě,“ napsal deník. Lídr hnutí ANO Babiš je majeitelem chemicko-potravinářského holdingu Agrofert.

Sme kritizoval také nominaci Richarda Brabce, který je šéfem dozorčí rady chemičky Lovochemie, na funkci ministra životního prostředí. „Dosadit člověka z velmi kontroverzního chemického průmyslu na post ministra pro životní prostředí je výsměch jakékoliv soudnosti,“ uvedl list.

Slovenský list věří, že Zeman ministry jmenuje

Deník ale předpokládá, že prezident navzdory dřívějším výhradám jmenuje členy nového kabinetu v čele s premiérem Sobotkou. „Bránit řádně zvoleným a někdy i velmi populárním politikům převzít moc a vzít na sebe všechnu vinu za pokračování politické krize, to je pro takového vypočítavého politika, jako je Zeman, příliš velké riziko. A neplatí to jen pro jmenování Sobotky, ale i jednotlivých ministrů,“ poznamenal komentátor.

Wiener Zeitung: Zeman je kazisvět

„Zdá se, že v Česku se naplnily nejhorší obavy při formování vlády,“ napsal rakouský list Wiener Zeitung v článku nazvaném Zeman je kazisvět. Prezident podle listu se jmenováním nové vlády nespěchá zjevně si chce ponechat co nejvíce času. „Nyní chce očividně vyrovnat staré účty, a to i se šéfem ČSSD,“ tvrdí Wiener Zeitung s tím, že například Sobotka a předpokládaný ministr zahraničí Lubomír Zaorálek v roce 2003 při volbě prezidenta upřednostnili před Zemanem jeho pravicového rivala Václava Klause a kandidát na ministra pro legislativní radu vlády, lidská práva a rovné příležitosti Jiří Dienstbier zase Zemana opakovaně tvrdě kritizuje. Wiener Zeitung rovněž připomíná, že Zeman využívá ústavu až do krajnosti. „Zeman může se jmenováním vlády čekat tak dlouho, jak bude chtít. A totéž platí i pro jmenování premiéra samotného,“ konstatoval rakouský deník.