Mig 21 zahráli pro demonstranty přímo v Kyjevě

Kyjev – Protesty v ukrajinské metropoli ani po šesti týdnech neustávají. Tisíce lidí navzdory zimě i pravoslavným Vánocům tráví dny i noci na náměstí Majdan, přesto už těch odhodlaných citelně ubývá. Opozice se proto snaží Kyjevany nalákat, aby v protestech za změnu poměrů vytrvali – i s pomocí koncertů. Protivládní protest přijela podpořit ve spolupráci s Člověkem v tísni i tuzemská kapela MIG 21.

Pravoslavné Vánoce v centru Kyjeva proběhly téměř tradičně. Nechyběly koledy, improvizované jesličky nebo tradiční mše – jen vše za účasti výrazně vyššího počtu lidí a v bojovnějším duchu. Mrznout za větší příklon k Evropě chce ale v těchto dnech stále méně Ukrajinců než ještě před několika týdny.

Vláda na demonstrace žádnými razantními změnami nereaguje, a řada lidí tak podle zástupců opozice ztrácí naději, čehož si všímá i prezident Janukovyč. „Věřím, že je v nás tolik moudrosti, zkušeností, lásky a laskavosti, abychom nedůvěru a konflikty nechali v minulosti a pokračovali dál cestou dialogu a porozumění,“ tvrdí prezident, který značnou část Ukrajinců pobouřil odmítnutím podepsat asociační dohodu s EU a místo toho odjel jednat s ruským prezidentem.

Opozice se ale jen tak vzdát nechce a demonstrace plánuje prý udržet až do příštích prezidentských voleb, které budou nejspíš za rok. Bojovné projevy a skandování ale nemohou přitahovat zájem donekonečna, organizátoři tak nespokojené Ukrajince lákají na bezplatné jídlo, léky, naftu na topení a zejména živé koncerty.

A právě den po státním svátku organizátoři představili i českou kapelu Mig 21. „Jedeme zahrát pro lidi z Kyjeva, kteří chtějí do Evropy. Netušíme, jestli nás nevypískají, je to čistě náš předvánoční nápad,“ zmínil zpěvák Jiří Macháček. „Děkujeme všem kamarádům, kteří nám dali peníze na letenky a nechtějí být ani jmenováni,“ dodává.

Člověk v tísni vystoupení pomáhal organizovat. Jestli jsou ale demonstranti na jejich svérázný humor připravení, nevěděli ani sami členové kapely.„ Až jim řekneme, že jsme chlapecká taneční, pěvecká a striptérská skupina z Prahy 5 Smíchova v ukrajinštině, tak nevím, jak to přijmou,“ uvedl před koncertem Macháček.

Člověk v tísni do Kyjeva už před koncem roku vyslal dva dobrovolníky, kteří na místě nakoupili množství potravin a rozdělili je mezi několik fungujících polních kuchyní na kyjevském náměstí Nezávislosti, Majdanu. Například na silvestra bylo v největším kotli o objemu 350 litrů uvařeno pro demonstranty na tisíc porcí typického karpatského bograče, který se podával těsně po půlnoci.

Video Mig 21 podpořili ukrajinské protivládní protesty
video

Mig 21 podpořili ukrajinské protivládní protesty

Mig 21 podpořili ukrajinské protivládní protesty

HOR 7.1.

Jiří Macháček ke koncertu v Kyjevě