Soud s Mursím se odkládá - nepřeje mu počasí

Káhira - Proces s Muhammadem Mursím byl odložen na 1. února. Bývalý egyptský prezident na dnešní druhé stání nedorazil, protože prý počasí znemožnilo převoz. Mursí je před soudem kvůli svému podílu na násilnostech při demonstracích v roce 2012. Spolu s exprezidentem, jehož čekají v budoucnu dva další procesy, je souzeno dalších 14 členů Muslimského bratrstva, mezi nimi významní vůdci Muhammad Baltagí a Ísám Irian. Soud se koná v káhirské policejní akademii a jeho bezpečnost zajišťuje 20 000 policistů kvůli obavám z masových protestů exprezidentových stoupenců.

Dnešní stání bylo velmi krátké a také chaotické. Irian prohlásil, že byl k soudu dopraven proti své vůli a že ho neuznává. O neústavnosti soudu je podle něj přesvědčen také Mursí. Jeho stoupenci svolali na dnešek masové protesty. Proti jednomu z nich v káhirské čtvrti Nasr policisté zasáhli a použili přitom slzný plyn. Před akademií se policisté střetli s několika desítkami Mursího stoupenců a 17 jich zatkli. Dalších 15 lidí bylo zatčeno ve čtvrti Nasr.

Mursího zadržují ve věznici Burg al-Arab východně od Alexandrie. Souzen je kvůli postupu při protestu před svým palácem v prosinci 2012. Jeho odpůrci se tam sešli, když vydal dekret, jímž si rozšířil své pravomoci. Stoupenci Muslimského bratrstva, za něž byl Mursí do úřadu zvolen, ale tyto demonstranty napadli a na místě zůstalo devět mrtvých. Demonstrace proti Mursímu a bratrstvu pak pokračovaly půl roku, dokud armáda prezidenta začátkem loňského července nepřinutila odstoupit. Bratrstvu pak soudy zakázaly činnost a nejnověji ho nynější vláda zařadila k teroristickým organizacím. Novým zákonem také ztížila pořádání demonstrací.

Bratrstvo krok armády neschvaluje a Mursího považuje stále za prezidenta. Hodlá také bojkotovat referendum o nové ústavě, které se má konat příští týden. Nynější proces s Mursím považuje za nelegitimní. Také Mursí při prvním stání v listopadu tvrdil, že je řádně zvoleným prezidentem a že soud je nelegitimní.

Mursího čekají ještě další dva procesy, protože byl obviněn také za spiknutí s palestinským Hamasem, libanonským Hizballáhem a íránskou vládou. V dalším případě se bude zodpovídat za útěk z vězení v roce 2011.