Ruský soud umlčel novinářku zákazem praxe

Moskva - S dvouletou podmínkou odešla od ruského soudu v Jekatěrinburgu bývalá šéfredaktorka zpravodajské agentury ura.ru Axana Panovová. Součástí trestu je i pokuta ve výši 400 tisíc rublů (asi 240 tisíc korun) a také zákaz práce v médiích na dva roky. Novinářka měla podle obžaloby vydírat podnikatele, aby jí poskytli lepší smluvní podmínky. Hrozila, že o nich jinak bude nepříznivě psát. Podle jejích kolegů ale chtěly úřady Panovovou jen umlčet, protože je ve svých textech kritizovala.

Panovová podle obžaloby vydírala ředitele oblastní televize a některé podnikatele a nutila je k uzavření dohod pod hrozbou, že v opačném případě o nich zveřejní nepříznivé zprávy. Mohlo jí v krajním případě hrozit až 15 let za mřížemi, ale soud ji v některých bodech zprostil obžaloby. Sama ve svém „posledním slovu“ označila případ za vykonstruovaný a proces za „divadlo“.

Představitelka Organizace pro spolupráci a bezpečnost v Evropě (OBSE) pro svobodu médií Dunja Mijatovičová je podle ruské verze BBC News „otřesena“ verdiktem, který „vytváří znepokojivý precedens pro nezávislá média v Rusku a může zardousit kritické vyjadřování v zemi“.

„Zákaz novinářské činnosti je to nejhlavnější. To je to, čeho chtěli dosáhnout. Úkol zněl: zdeptat, zničit a umlčet,“ prohlásil opoziční starosta Jekatěrinburgu Jevgenij Rojzman a odhadl, že za pronásledováním žurnalistky mohl stát místní gubernátor, prokurátor či náčelník policie. „Ale na druhé straně ji bohudíky nezavřeli,“ dodal v rozhovoru pro stanici Kommersant FM.

Panovová, která nyní působí jako ředitelka jiného regionálního zpravodajského webu, se hodlá odvolat. „Dokud rozsudek nevstoupil v platnost, budu pracovat. A pak taky budu pracovat. Novinařinu nelze zakázat, máme svobodu slova. Cožpak nesmím říkat to, co si myslím?“ prohlásila.