Vyšetřovatel O'Sullivan: Krejčíř mě chtěl nechat už třikrát zavraždit

Johannesburg – Jihoafrický vyšetřovatel Paul O'Sullivan tvrdí, že ho chtěl Radovan Krejčíř už nejméně třikrát nechat zavraždit. Řekl to v rozhovoru pro tamní televizi v souvislosti se zatčením tří lidí, kteří ho měli zlikvidovat. Jihoafričtí kriminalisté zatím nepotvrdili, jestli za chystanými atentáty na O'Sullivana skutečně stojí uprchlý český podnikatel. Vrchní soud v Johannesburgu mezitím dnes nepovolil právníkům zatčeného českého podnikatele Radovana Krejčíře, aby se odvolali k jihoafrickému nejvyššímu odvolacímu soudu proti čtvrtečnímu zamítnutí Krejčířovy žádosti o propuštění na kauci.

Soukromý vyšetřovatel Paul O'Sullivan, který dlouhodobě sleduje aktivity Radovana Krejčíře v Jihoafrické republice, tvrdí, že ho český podnikatel chtěl už nejméně třikrát nechat zavraždit. „Asi v roce 2011 policie našla v Krejčířově domě seznam osob určených k likvidaci a stálo na něm i moje jméno. Od té doby se mě Krejčíř pokusil nechat zavraždit asi třikrát nebo čtyřikrát,“ vylíčil O'Sullivan SABC. Český podnikatel mu prý v roce 2010 dokonce sám volal a řekl mu, že má v plánu ho nechat zavraždit. „Teď to tedy byl pátý pokus,“ poznamenal ke čtvrtečnímu odhalení údajného atentátu soukromý detektiv a pochválil práci jihoafrické policie.

Ta zatkla dva muže a jednu ženu, kteří podle vyšetřovatelů měli téhož dne kromě O'Sullivana zabít ještě policejního plukovníka Nkosanu Ximbu přezdívaného Killer (zabiják). Jedním ze zatčených je dlouhodobě hledaný muž podezřelý z únosu a pokusu o vraždu ve stejném případu, kvůli kterému je Krejčíř v JAR nyní ve vazbě. Policie ve čtvrtek také zabavila tři auta, pušku a dvě pistole a vybavení pro policejní vozy.

Strůjci útoků se chtěli vydávat za policejní hlídku

Při chystaných útocích se jejich strůjci údajně chtěli vydávat za policejní hlídku. „Mají jasné vazby na Krejčíře, ale v této fázi ještě neumíme říct, do jaké míry se na tom (Krejčíř) podílel,“ řekl policejní představitel Solomon Makgale serveru Eyewitness News na dotaz, zda český podnikatel stál za údajně plánovanou likvidací dvou nepohodlných vyšetřovatelů. Makgale předpokládá, že v tomto případě budou zatčeny ještě další osoby.

Podle televizní stanice by trojice zadržených měla stanout před soudem v pondělí. Vraždy, které údajně plánovali, se měly odehrát ve stejný den, kdy vrchní soud v Johannesburgu znovu zamítl žádost Krejčíře o propuštění na kauci.

V Česku pravomocně odsouzený podnikatel byl v JAR zatčen spolu se třemi Jihoafričany. Vyšetřovatelé je viní, že unesli a mučili bratra údajného Krejčířova drogového kurýra, který měl do Austrálie dopravit 25 kilogramů pervitinu v hodnotě 24 milionů randů (48 milionů Kč). Kurýr i s drogami ale zmizel a podnikatel ho prý chtěl přes jeho bratra vypátrat. Zatímco Krejčířovu žádost o propuštění magistrátní soud v Johannesburgu 13. prosince zamítl, ostatní obviněné na kauci pustil. Po zatčení Čechovi soud povolil převoz z vazby do soukromé nemocnice kvůli jeho údajně vážným zdravotním problémům. Nyní je podnikatel ve vězeňské nemocnici.


Žádost právníků Krejčíře Vrchní soud zamítl

Vrchní soud v Johannesburgu dnes nepovolil právníkům zatčeného českého podnikatele Radovana Krejčíře, aby se odvolali k jihoafrickému nejvyššímu odvolacímu soudu proti čtvrtečnímu zamítnutí Krejčířovy žádosti o propuštění na kauci. Tu jeho právníci podali minulý týden ve snaze zvrátit prosincové rozhodnutí soudu nižší instance, který Krejčířovu žádost rovněž zamítl.

Advokát Francois Roets se dnes soudkyni Leoni Windellovou znovu snažil přesvědčit, že podnikatelův útěk z JAR ani ovlivňování svědků nehrozí a že odvolací soud bude mít „globálnější pohled“ na případ a mohl by kauci povolit. S tím nesouhlasil prokurátor Louis Mashiane, který argumentoval, že propuštění Krejčíře musí zamítnout každý soud v JAR, neboť podnikatel má dobrý důvod ze země zmizet. Soudkyně se nakonec přiklonila k názoru prokuratury.