Francouzákem proti stereotypům: Auta v Kamerunu opravuje žena

Yaoundé – Už dva roky pracuje ve své autodílně v kamerunské metropoli 28letá Emilienne Bindziová. Je vůbec první ženou v této africké zemi, jíž se podařilo prosadit v tradičně mužském odvětví. „Je to těžké. Vždycky musím dokazovat, že to umím. Když se mi to nepovede, klienti mi nevěří. Ze začátku s tím mělo problém 15 z 20 zákazníků,“ říká mladá automechanička.

K motorům a olejům ji tak trochu nechtěně nasměroval její otec. Sám opravoval auta přes čtvrt století. Že by ho jednou vystřídala, si ale dlouho představit nedokázal – a zpočátku to těžce nesl. Emilienne totiž opustila střední školu a šla do učení. „Jednou jsem ji a jejího šéfa přišel pozdravit do garáže, kde se učila. Našel jsem ji, jak dělá hodně těžkou práci. Bolelo mě to, ten den jsem brečel,“ vzpomíná tatínek Pierre.

Ve dvacetimilionové společnosti mají ženy k rovnoprávnosti stále ještě daleko. Asi třetina dívek se poprvé vdává ještě před patnáctými narozeninami a tamní právo nedovoluje, aby žena vlastnila půdu, vzala si půjčku nebo si bez svolení manžela zařídila kreditní kartu. Mnoho rodin dál zastává kulturní tradice - ženy podle nich zůstávají doma a starají se o děti.

„Existují tady sociálně-kulturní předsudky, kvůli nimž si ženy a muži myslí, že některou práci nemůžou zastávat všichni. Zákon ale ženám žádnou konkrétní práci nezakazuje,“ vysvětluje Denise Ngatchouová, koordinátorka organizace Horizons Femmes.

Video Francouzákem proti stereotypům
video

Francouzákem proti stereotypům

Zatímco na Západě se už ženám většinu genderových stereotypů podařilo zbořit, v Africe o to teprve usilují. Úspěch Emilienniny dílny ale ukazuje, že i Kamerun si na změnu v tradičním rozdělení rolí dokáže zvyknout. Její klientela se rozrůstá a stává se vzorem pro ostatní dívky – třeba pro o dva roky mladší Evelyn, která už také opravuje auta a bez Emilienne by za svým snem možná nikdy nešla.