Imám-rocker pobuřuje konzervativní turecké duchovní

Istanbul - Ráno svolává k modlitbám, večer se mění v rockovou hvězdu. Turecký imám káže v rytmu rock 'n' rollu. Se svou kapelou šíří duchovní Ahmet Tüzer poselství tak trochu po svém. Zatímco řadu fanoušků svými texty oslovil, konzervativní muslimy jeho vystupování uráží. Používá totiž úryvky z modliteb. Už byla sestavena komise, která Tüzerovy aktivity prošetří.

Video Imám s rockovou kapelou pobuřuje konzervativní Turky
video

Imám s rockovou kapelou pobuřuje konzervativní Turky

Rocková muzika dobývá v Turecku srdce muslimů. Členové kapely Firock si rádi zahrají hity od kapel Pink Floyd nebo Metallica. Současně ale mají v repertoáru i 1400 let starou islámskou píseň. Jejich fanoušky to rozhodně nezaskočí - frontmanem kapely je totiž imám. „Pokud má hudba, kterou děláte, pozitivní vliv na lidi, tak je to v podstatě kázání. Proto básník Rúmí radil lidem, aby poslouchali hudbu a tančili,“ konstatoval Tüzer.

Imám se snaží poukázat hudbou na dobré stránky islámu

Pro Tüzera je zpívání koníček a současně i povolání. Zpívá ve dne i v noci. Zatímco přes den svolává svými zpěvy Turky k modlitbě, večer kombinuje na koncertech sunitský mysticismus s rockovými tóny. „Chceme lidem ukázat, co dnes znamená islám. Islám je celosvětové a velmi sociální náboženství, které hlásá lásku a úctu k lidem,“ podotkl imám.

Kapela se skládá ze starých potetovaných rockových bardů i mladých muslimů. Skupina nemá žádného manažera. Pořádání koncertů i repertoár si její členové organizují sami. „Nejlepším manažerem je Aláh. To je jasné. Nikdo nemá takové znalosti a takové vzdělání jako on,“ řekl kytarista Dogan Akin.

Zpívající imám Ahmed Tüzer
Zdroj: ČT24

Většině věřících ve vesnici Pinarbasi, kde Ahmed Tuzer jako imám působí, jeho rockové úlety nevadí. „Do věcí imámů nezasahujeme. Ať si hraje. S naším imámem jsem spokojený,“ prohlásil obyvatel vesnice Halil Akin.

To, co ale nevadí věřícím, je trnem v oku některým jeho duchovním nadřízením. Ti konzervativnější v tom vidí šíření západních hodnot, což je pro imámy nepřípustné. Jiní tvrdí, že zanedbává své povinnosti. „Imáma jsme nezačali vyšetřovat kvůli umění, ale jeho duchovním povinnostem. Je muslimským duchovním a hrál na koncertě. Vyšetřujeme, jestli měl potřebné povolení nebo ne,“ sdělil islámský duchovní Ahmet Celik.

Tüzer šokoval své okolí už v minulosti

Tüzer ale neprovokuje své nadřízené jen hudbou. Před čtrnácti lety vyvolal poprask, když se rozhodl vzít si křesťanku z Rumunska. Jeho žena později sama konvertovala k islámu. „Je přece jedno, jakou hudbu dělá. Ať si klidně zpívá folk nebo operu. Důležité je, jestli plní své poslání a tím je učit lidi poznávat duchovní hloubku,“ uvedla Oana Tüzerová.

Kapela má před sebou turné po Spojených státech. Na internetu už jejich hit s názvem Poznej boha vidělo na 40 tisíc lidí. I díky podpoře svých fanoušků teď Ahmed Tüzer věří, že své nadřízené duchovní přesvědčí, že jeho rock islámu neškodí.