Legalizace marihuany v Coloradu těší konzumenty i obchodníky

Denver (USA) - Americké Colorado se mění v marihuanový ráj - a nejen pro kuřáky. Novoroční legalizace svědčí totiž hlavně obchodníkům. Ti za první týden vydělali pět milionů dolarů a akcie některých výrobců stouply skoro dvojnásobně. Byznysmeni v příštím roce prorokují víc než 60procentní růst - podobně jako koncem prohibice ve 30. letech. Kdo si tehdy včas koupil akcie pivovarů nebo lihovarů, pohádkově zbohatl. Analytici se domnívají, že půjde o nejrychleji rostoucí byznys za posledních 10 let.

V Coloradu a Washingtonu se pro legalizaci marihuany vyslovili místní občané v loňských referendech. Colorado od 1. ledna jako první v USA umožňuje legální maloobchodní prodej marihuany k osobnímu použití, obyvatelé státu si mohou v licencovaných obchodech koupit 28 gramů, obyvatelé jiných států čtvrtinu tohoto množství. Například v denverské prodejně The Grove se teď dveře netrhnou. Dříve sem s receptem od lékaře zašlo nejvýš 50 zákazníků, od Nového roku osmkrát tolik. Hned 1. ledna tu vznikla několikahodinová fronta a některé prodejny musely zavřít, aby se doplnily zásoby. Washington má obchody s marihuanou povolit v průběhu roku.

Doposud bylo v USA možné marihuanu získat ve 20 státech na lékařské účely. V ostatních zákaz platí, v části z nich ale bez sankce. I v Coloradu se ale vyplatí ostražitost: šerifové varují, že jízdu pod vlivem omamných látek přísně potrestají, a letiště v Colorado Springs marihuanu zcela zakázalo.

Na federální úrovni je droga dál zakázaná, více než polovina Američanů ale žádá opak. Příznivci marihuany na Aljašce už získali potřebný počet podpisů nutných pro vypsání referenda o legalizaci rekreačního užívání této lehké drogy. Sesbírali přes 46 000 podpisů, přičemž jim stačilo 30 000. Aljaška by se tak mohla stát po Coloradu a Washingtonu třetím státem USA, který povolí marihuanu pro osobní užívání. Pokud bude potvrzena platnost podpisů na petičních arších, měli by občané nejsevernějšího státu USA o legalizaci marihuany hlasovat 19. srpna. Úřady mají na prověření podpisů 60 dní.

Video Horizont 24 o marihuanovém byznysu v Coloradu
video

Horizont 24 o marihuanovém byznysu v Coloradu

Horizont 24 o marihuanovém byznysu v Coloradu

HOR 10.1.

Colorado se mění v marihuanový ráj

V Evropě má nejliberálnější postoj k užívání marihuany Nizozemsko. V Česku je prodej drogy pro rekreační účely nelegální, zákonodárci ale loni umožnili užívání marihuany pro léčebné účely.