Dieudonné upravil kritizované představení, policie ho přesto stopla

Paříž - Kontroverzní francouzský komik Dieudonné, kterého obviňuje vláda z antisemitismu, v sobotu oznámil, že neuspořádá představení, jež mu už předtím zakázala justice. Místo toho chtěl vystoupit s upravenou verzí svého show, ze které už kritizované pasáže údajně zmizely. Policie přesto do pařížského divadla, kde se mělo představení konat, nepustila diváky.

Původní Dieudonného představení Le Mur (Zeď) policie zablokovala už před dvěma dny, kdy měl umělec vystoupit v Nantes na západě země. Podle ministra vnitra je rasisticky a antisemitsky zabarvené. Také podle francouzských médií se ve své show humorista zmiňuje o židovských osobnostech a holokaustu způsobem, který vyvolává rozpaky.

Kvůli tlaku policie i soudů se proto Dieudonné rozhodl představení upravit. S pozměněnou verzí nazvanou Asu Zoa (v kamerunském nářečí Sloní tvář) měl vystoupit poprvé v sobotu ve svém pařížském divadle.„Myslím, že se ode mě tento závazek očekával,“ podotkl Dieudonné. "Teď, myslím, že budeme mít šanci se smát ještě víc v mém novém představení Asu Zoa, dodal.

Policie přesto na vyprodané představení diváky nepustila. „Já nevím, nejsme schopni se dostat dovnitř, já tomu nerozumím. Říká se, že v této zemi je demokracie, nemyslím si, že Francie je demokracie, to je Židokracie. Existuje pouze jedno procento Židů v této zemi, a ti všichni udávají krok Francie,“ zlobil se například jeden z Dieudonného příznivců, profesor ekonomie Jolyli Feridoon.

Francouzský komik Dieudonné
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Michel Euler

Manuel Valls, francouzský ministr vnitra

„Respekt ke svobodě vyjadřování není překážkou k tomu, aby se výjimečně úřady s pomocí policie zasadily o zákaz nějaké činnosti, když je to jediný způsob, jak předejít narušení veřejného pořádku.“


I přes odpor francouzské vlády a rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který představení zakázal, obliba provokatéra roste. Mezi mládeží už se rozšířilo gesto zvané quenelle, připomínající nacistický pozdrav. Podle komika ale jen vyjadřuje odpor proti vládě.

„Nemůžeme přijmout, aby se v naší společnosti projevilo sebemenší zalíbení v antisemitismu, který je tak vzdálený našim hodnotám a principům,“ kontroval francouzský premiér Jean-Marc Ayrault.

Sedmačtyřicetiletý humorista a politický aktivista, občanským jménem Dieudonné M'bala M'bala, se kdysi proslavil v duu s židovským kolegou Éliem Semounem. Ve svých představeních napadali rasové stereotypy.

Dieudonné, který je synem Francouzky a Kamerunce, dlouho aktivně vystupoval proti rasismu. Později se ale začal stýkat s představiteli krajně pravicové Národní fronty a přicházel v samostatných vystoupeních s projevy, které se tvrdě otíraly o Židy. Čelil několika žalobám, jeho představení se rušila a postupně se mu zavřely dveře hlavních médií.