50 tisíc lidí protestovalo v Kyjevě proti zbití spojence Tymošenkové

Kyjev - Kolem 50.000 lidí se dnes shromáždilo v centru ukrajinského hlavního města, aby protestovali proti pátečnímu zásahu policejního komanda, při němž byl zraněn exministr vnitra Jurij Lucenko. Člen bývalé vlády premiérky Julije Tymošenkové a jeden z hlavních organizátorů nynějších protivládních demonstrací je hospitalizován v kyjevské nemocnici. Ukrajinská opozice také požaduje, aby Evropská unie zavedla osobní sankce proti ukrajinským vládním představitelům.

Devětačtyřicetiletého Lucenka v noci na sobotu zmlátilo komando zásahové jednotky Berkut. Politik, který údajně dostal deset ran obuškem, má zhmožděniny na hlavě, poraněné oko a otřes mozku. Podle agentury Unian byl Lucenko v sobotu hospitalizován na jednotce intenzivní péče centrální kyjevské nemocnice. Dnes byl převezen na lůžkové oddělení, ale veškeré návštěvy lékaři zakázali. Celkem bylo při srážkách zraněno dvacet lidí.

Účastníci dnešního shromáždění schválili výzvu adresovanou Spojeným státům a Evropské unii, v níž žádají zavedení sankcí proti ukrajinskému ministru vnitra Vitaliji Zacharčenkovi a několika dalším osobám. Opozice Zacharčenka viní z odpovědnosti za sérii tvrdých policejních zákroků, jimiž se v minulých týdnech bezpečnostní složky pokusily potlačit protivládní protesty v Kyjevě.

Zahraniční výbor Senátu má o situaci na Ukrajině jednat příští středu. Podle agentury Unian chce opozice vyslat do USA k senátnímu slyšení někdejšího ukrajinského ministra zahraničí Boryse Tarasjuka, který by jménem protestujících americkým poslancům a senátorům tlumočil požadavky a stanoviska opozičních sil.

Vůdce parlamentní frakce strany Vlast Arsenij Jaceňuk v projevu ke shromážděným definoval čtyři základní požadavky, které chtějí opoziční strany prosadit. Opozice žádá vyšetření všech policejních zákroků proti demonstrantům a zrušení všech zásahových a pohotovostních policejních jednotek.

V rozpočtu na příští rok by podle Jaceňuka měly být sníženy výdaje na tajnou službu, policii a prokuraturu o 20 miliard hřiven (kolem 50 miliard korun). Dalším požadavkem je zastavení veškerého stíhání osob obviněných z útoků na zasahující policisty, což demonstrantům už dříve slíbil prezident Janukovyč. „Pokud se tak během deseti dnů nestane, celá opozice přijde do Janukovyčova kabinetu, aby mu jeho dřívější slib připomněla,“ řekl Jaceňuk. 

Šéf strany UDAR Vitalij Kličko demonstranty varoval, že nelze očekávat rychlé vítězství. Úkolem opozice je nyní vykonávat tlak na vládu pouličními protesty a přinutit prezidenta k vypsání předčasných prezidentských voleb. Řádné se na Ukrajině mají konat za rok.