Pákistán: Premiér chce ocenit chlapce, který zemřel při bránění atentátníkovi

Islámábád – Když se minulé pondělí snažil ochránit životy druhých, přišel o ten svůj. Patnáctiletý žák Aitizáz Hasan svým činem zabránil sebevražednému atentátníkovi vniknout s náloží do pákistánské školy a přitom zemřel. Premiér Naváz Šarif už se nechal slyšet, že chce chlapce posmrtně ocenit. K organizaci atentátu už se mezitím přihlásili extremisté z řad sunnitů.

K incidentu došlo v severozápadním Pákistánu, kde dlouhodobě působí právě teroristická a sektářská hnutí sunnitů. Na začátku nového týdne dorazil deváťák Hasan do školy pozdě, před budovou školy přitom spatřil útočníka s vestou napěchovanou výbušninami. Když se ho snažil zastavit, atentátník nálož odpálil a oba zemřeli na místě.

„Byl to můj spolužák. Se všemi měl hezké vztahy. Byl to velmi dobrý a inteligentní student naší školy. Jsme velmi hrdí na jeho mučednictví, ale jsme velmi zarmouceni, že musel odejít,“ tvrdí spolužák zemřelého Asad Raza. Podobně smíšený pocit měl i Aitizázův otec. „Je to nesmírně těžké, ale zároveň jsem velmi šťastný, že můj syn zemřel jako mučedník,“ řekl.

Video Dočká se zemřelý Hasan ocenění?
video

Dočká se zemřelý Hasan ocenění?

K atentátu už se přihlásilo extremistické sunnitské uskupení, které pravidelně útočí na vyznavače šíitské větve islámu. Právě jimi je oblast, ve které škola leží, převážně obývána. Také šéf policie teď provinční vládě doporučil, aby Hasana navrhla na nejvyšší civilní státní vyznamenání.

Řada Pákistánců přirovnává Hasana a jeho statečný čin k mužskému protějšku šestnáctileté Malale Júsafzaiové. Tu v autobuse postřelili příslušníci Talibanu v říjnu 2012 do hlavy poté, co odmítla respektovat zákaz dívkám docházet do školy. Vyvázla s vážným zraněním hlavy a podrobila se sérii operací hlavy. Posléze se stala světoznámou osobností, která jezdí přednášet po celém světě o problematice lidských práv v arabských zemích.