Žena koupila na blešáku pravého Renoira, musí ho ale vrátit muzeu

Alexandria (USA) - Vypadalo to jako koupě snů. Američanka získala před několika lety na bleším trhu za pouhých 7 dolarů neznámý obraz. Znalci vzápětí zjistili, že jde o ukradeného Renoira v hodnotě až dvou milionů korun. K její smůle teď soud rozhodl, že malbu musí vrátit původnímu majiteli, muzeu v Baltimoru.

Video Žena koupila na blešáku pravého Renoira, musí ho ale vrátit muzeu
video

Žena koupila na blešáku pravého Renoira, musí ho ale vrátit muzeu

O příběh Marcii Fuquaové svého času americká média podrobně informovala: bývalá učitelka přírodopisu Krajinu na březích Seiny (Paysage Bords de Seine) pořídila v roce 2009 na bleším trhu za pár dolarů, aniž tušila, že Renoirova signatura je pravá.

Malbu o rozměrech pouhých 14 na 23 centimetrů koupila spolu s panenkou a s plastovou krabičkou, protože se jí zalíbil malý zlacený rám. Později však svěřila obraz odborníkům, kteří dospěli k závěru, že jde o pravého Renoira s odhadní cenou kolem 100 tisíc dolarů.

Šťastná „majitelka“ pak svěřila plátno dražební síně Potomack Company v Alexandrii, ale aukce byla na poslední chvíli zrušena. Přihlásilo se totiž Muzeum výtvarného umění z Baltimoru s tím, že právě tento obraz byl ukraden, když byl v muzeu v roce 1951 vystavován. Dílo zapůjčila sběratelka Saidie Mayová, která v květnu 1951 zemřela a svou sbírku muzeu odkázala. O krádeži neexistuje žádná policejní dokumentace, pouze v muzejním archívu je zmínka o tom, že Renoirův obraz byl ukraden 17. listopadu 1951.

Americký federální soud nakonec rozhodl, že nárok muzea je oprávněný. „Vlastnického nároku nelze nabýt k věci, který byla ukradena,“ odmítla soudkyně Leonie Brinkemaová argumenty právního zástupce Fuquaové, jenž žádal, aby obraz byl označen za majetek jeho klientky.

Obraz Paysage Bords de Seine prý Renoir v roce 1879 v restauraci u Seiny namaloval na plátěný ubrousek pro svou milenku. V roce 1926 byl prodán pařížské galerii Bernheim-Jeune, kde ho později koupila rodina sběratelky Saidie Mayové z Marylandu.