Afghánistán ochrání malou atentátnici, která se neodpálila

Kábul – V ochranné vazbě se ocitla desetiletá afghánská dívka Špozmaj, která měla spáchat sebevražedný atentát, ale byla včas zadržena policií. Špozmaj se už domů vrátit nechce – obává se, že ji otec s bratrem přinutí, aby se o útok pokusila znovu. Dívce prý již otec nařídil, aby se vrátila domů, ona to ale odmítla.

Dívka se podle svých slov bála útok provést, ale byla nucena si pás s výbušninami nasadit. Bratr, o němž se spekuluje, že jde o významného islámského extremistu, ji prý dokonce ubezpečoval, že bomba zabije jen cílené osoby - nikoliv ji. Příbuzní se prý k ní chovali jako k otrokyni a k úkolu ji přiměli bitím, řekla dívka reportérovi BBC.

Z obavy, že by ji příbuzní nutili k útoku znovu, požádala prezidenta Hámida Karzaje, aby jí zajistil nový domov. Prezidentská kancelář již oznámila, že by dítě vrátila příbuzným jen za předpokladu, že by se zaručili za její bezpečnost.

Špozmaj se také svěřila, že rodina jí nedovolila, aby se učila číst a psát. „Doma jsem dělala všechno: vařila, uklízela po celém domě, a stejně se ke mně chovali špatně, jako kdybych byla otrokyně,“ řekla.