Policie exministra nezmlátila, tvrdí ukrajinské vnitro

Kyjev – Ukrajinské ministerstvo vnitra prý nemá žádné důkazy o tom, že by bývalého ministra vnitra Jurije Lucenka při pátečním incidentu v Kyjevě zbili policisté. Lucenko utrpěl vážné zranění hlavy při rvačce davu demonstrantů s policií před budovou soudu. V neděli proti útoku na něj protestovalo v centru hlavního města na 50 000 lidí.

Demonstranti před soudní budovou v pátek večer protestovali proti odsouzení skupiny tří aktivistů, kteří chtěli na letišti Boryspil nedaleko Kyjeva vyhodit do povětří sochu bolševického vůdce Vladimira Iljiče Lenina. Když několik protestujících zaútočilo na policejní autobus, policie zasáhla. Podle svědků Lucenka policisté desetkrát udeřili obuškem, když před zásahem pořádkových sil chránil svou manželku. Politik je už třetí den v nemocnici, utrpěl otřes mozku a četné podlitiny a tržné rány na hlavě.

Podle ukrajinského ministerstva vnitra žádný z videozáznamů, které mají vyšetřovatelé k dispozici, útok zasahujícího komanda proti Lucenkovi nepotvrzuje. Policie údajně postupovala v souladu se zákonem.  Demonstranti se prý pokoušeli vyvíjet na soud nátlak, aby obviněnou trojici osvobodil. Bránili policistům v plnění jejich povinností a házeli na ně kamení. Jakým způsobem Lucenko ke svým zraněním přišel, ministerstvo nevysvětlilo.

V neděli se v centru Kyjeva sešlo na 50 000 lidí, kteří protestovali proti zásahu policie proti Lucenkovi, který je jedním z organizátorů protivládních demonstrací v Kyjevě. Opozice žádá, aby svůj post opustil ministr vnitra Vitalij Zacharčenko a další osoby odpovědné za policejní násilí.

S Kličkovou prezidentskou kandidaturou to vypadá bledě

Ukrajinský nejvyšší správní soud odmítl žádost opozičního vůdce Vitalije Klička o zrušení nedávno přijatého paragrafu daňového zákona, který by mu mohl znemožnil účast v prezidentských volbách. Soud potvrdil platnost ustanovení, podle něhož osoba se stálým bydlištěm mimo Ukrajinu není považována za osobu trvale žijící na jejím území. Tento paragraf podle Kličkových advokátů může být zneužit k tomu, aby volební komise odmítla zaregistrovat jeho kandidaturu k prezidentským volbám. Prezidentské volby se na Ukrajině budou konat počátkem příštího roku a Kličko je považován za jednoho z favoritů.

Vitalij Kličko
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Sergei Chuzavkov

Kličko, který je světovým šampionem v boxu těžké váhy, dlouho žil a platil daně v Německu. Ukrajinské zákony přitom stanoví, že kandidát na prezidentskou funkci musí na území Ukrajiny trvale žít nejméně deset let. Kličko se domnívá, že vládní poslanci chtějí novelou daňových zákonů záměrně zablokovat jeho případnou účast ve volbách. Kličko se v roce 2010 postavil do čela strany UDAR a jeho politická hvězda od té doby poměrně prudce stoupá. Podle průzkumů veřejného mínění by v prezidentských volbách přinejmenším postoupil do druhého kola.

Video Ukrajina hlásí první úspěchy v boji proti AIDS
video

Ukrajina hlásí první úspěchy v boji proti AIDS

Počet Ukrajinců nakažených virem HIV se snižuje

Ukrajinou ale hýbe nejen politika: jedním z největších strašáků tu dál zůstává virus HIV a země pořád patří k nejvíc zasaženým státům v Evropě. Virem HIV se nakazilo až jedno procento obyvatel, díky masivní prevenci se ale počet nakažených poprvé výrazněji snižuje. „Nesnižuje se jenom počet nakažených lidí, ale taky rychlost růstu nemoci. Doufám, že se to za několik let ustálí a každý rok už se bude infikovat méně a méně lidí,“ doufá Pavel Pimenov z nadace AntiAIDS.

Sociální centrum v Kyjevě se snaží úmrtím předejít. Zachycuje nakažené rodiče i jejich děti a pomáhá jim s léčbou. Rovnice je podle nich jednoduchá: kdo bere zavčas léky, dokáže i s virem žít téměř normální život. Kdo léky nebere, umírá v řádu několika let. Ukrajina ale zdaleka nemá vyhráno. Největším problémem zůstává právě přístup k levným lékům. Kvůli korupci a nedostatku vládních peněz se k nim dostane jen necelá polovina ze 200 000 nakažených.