Nobelisté a filmový Gandalf žádají zrušení ruského homofobního zákona

Moskva/Londýn - Sedmadvacet nositelů Nobelovy ceny vyzvalo v otevřeném dopisu ruského prezidenta Vladimira Putina, aby zrušil kontroverzní zákon o zákazu propagace „netradiční sexuální orientace“ mezi nezletilci. Spoluautorem výzvy je herec a aktivista britské homosexuální komunity Ian McKellen, který se podepsal jménem své postavy z trilogie Pán prstenů Gandalf. Homofobní zákon Putin podepsal loni v červnu.

Osobnosti v dopise argumentují, že zákon již vedl k růstu násilí proti homosexuálům, jakož i k sebevraždám v jejich řadách. Mezi podepsanými laureáty Nobelovy ceny je například spisovatel J. M. Coetzee, genetik Paul Nurse či irská mírová aktivistka Mairead Maguireová.

McKellen radši nepřijede na ruský festival

Chemik Harold Kroto, který hodlá letos navštívit Rusko na pozvání místních vědců, se zapřisáhl, že to bude jeho poslední návštěva, pokud Rusko sporný zákon nezruší. McKellen zase uvedl, že se zřekl účasti na ruském filmovém festivalu, protože mu britské ministerstvo zahraničí radilo, aby v Rusku nehovořil o své orientaci, zvláště pak v případě, že by se v publiku vyskytli nezletilci.

Dopis má podle autorů „ukázat, že mnoho vážených členů mezinárodního vědeckého společenství projevuje solidaritu s politiky, umělci, sportovci a mnoha dalšími, kteří již vyjádřili svůj odpor k postupu ruské vlády proti homosexuálním spoluobčanům“. Doufají také, že protesty proti spornému zákonu přimějí ruskou vládu „přijmout v 21. století humanitní, politické a demokratické principy, o které tolik usiloval Michail Gorbačov“.

Osobnosti se rozhodly zveřejnit svou výzvu krátce před únorovými olympijskými hrami v Soči. Rusové vynaložili na hry více než bilion korun a Putin si od nich slibuje, že se stanou výkladní skříní úspěchů země. S blížícím se datem olympiády ve světě sílí protesty proti Putinově represivní politice, ačkoliv nedávno propustil na svobodu aktivisty Greenpeace, rebelky z punkové skupiny Pussy Riot či svého odpůrce, bývalého ropného magnáta Michaila Chodorkovského.