Deset policistů vyšetřujících Krejčíře mělo být zabito, píše tisk v JAR

Johannesburg - Kolem uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře, který je nyní držen v Jihoafrické republice ve vazbě pro podezření z únosu a přípravy vraždy, mělo asi vypuknout ještě větší vraždění, než se původně předpokládalo. Podle serveru jihoafrického listu The Times totiž policie zjistila v inteligentních mobilních telefonech a tabletech čtyř zadržených osob, že jde o podezřelé nájemné vrahy, a objevila informace o nejméně deseti policistech z týmu vyšetřujícího Krejčířovy aktivity. Všichni tito důstojníci údajně měli být zabiti.

Podezřelí, tři muži a žena, stanuli v pondělí před soudem s obviněním z přípravy vraždy, ozbrojené loupeže, únosu, krádeže vozidel a také z nelegálního držení zbraní. Jejich případ byl odročen na další pondělí. Podle policie by údaje z jejich přístrojů měly pomoci vypátrat i objednavatele vražd, jímž nemůže být údajně nikdo jiný než samotný Krejčíř. Původně se hovořilo o dvou potenciálních obětech - policejním důstojníkovi a také soukromém detektivovi Paulu O'Sullivanovi, který se sledováním Krejčíře v JAR věnuje dlouhodobě.

Redaktor ČT Jiří Hynek:

„Redaktoři deníku The Times se velmi dlouho zabývají tématem Radovana Krejčíře i podsvětím v Jihoafrické republice, takže ta informace je na 80 procent pravdivá. Druhá věc ale je, zda se podaří prokázat, že Radovan Krejčíř byl skutečně ten, kdo si ty vraždy objednal.“


V Česku pravomocně odsouzený podnikatel byl v JAR zatčen v prosinci spolu se třemi Jihoafričany. Vyšetřovatelé je viní, že unesli a mučili bratra údajného Krejčířova drogového kurýra, který měl do Austrálie dopravit 25 kilogramů pervitinu v hodnotě 24 milionů randů (48 milionů Kč). Kurýr i s drogami ale zmizel a podnikatel ho prý chtěl přes jeho bratra vypátrat. Krejčíř všechna obvinění odmítá.

Krejčíř žije v JAR od roku 2007. Přesunul se tam ze Seychel, kam utekl o dva roky dříve před policejním vyšetřováním v Česku. V Jižní Africe, kde ho média spojují s řadou zločinů, požádal o azyl, což komplikuje českou žádost o jeho vydání. Až do vyřešení azylového řízení totiž nemůže být kvůli uprchlickému statusu deportován. Ve vlasti byl mezitím pravomocně odsouzen k 10,5 roku vězení za více než půlmiliardový daňový únik.