Domobrana bojuje s mexickou narkomafií, vláda proti ní zasáhla

Mexiko – Neschopnost policie a ozbrojených sil donutila občany v mexickém státě Michoacán vzít boj s drogovými kartely do vlastních rukou. Skupiny občanské sebeobrany převzaly minulý týden kontrolu nad několika menšími městy. Federální vládě se to ale nelíbí a při střetech mezi armádou a členy domobrany zemřely nejméně dvě osoby. Domobrana poukazuje na to, že armáda a federální policie nedokázaly zaručit bezpečnost jejich rodinám.

Před několika měsíci vláda vyslala do Michoacánu federální policii, ta toho ale s válkou zuřící mezi drogovými kartely o ovládnutí trhu mnoho nenadělala. Sebeobrana slíbila, že své obce osvobodí od členů drogového kartelu, který si říká Templářští rytíři, a z Michoacánu je vyžene. Kartel se v tomto západomexickém státu objevil poprvé v roce 2011. Vznikl odtržením od jiné zločinecké organizace La Familia Michoacana a kontroluje v této části země hlavně obchod s amfetaminem a marihuanou. Templářští rytíři tvrdí, že se řídí středověkým kodexem cti, na svém kontě ale mají únosy i vraždy.

Video V Mexiku bojuje proti drogovým kartelům domobrana
video

V Mexiku bojuje proti drogovým kartelům domobrana

V neděli asi stovka ozbrojenců ze skupiny sebeobrany Vigilantes (Strážci) po menší přestřelce s Templářskými rytíři ovládla městečko Nueva Italia a odzbrojila i místní policii. Strážci zákona se totiž podle Vigilantes dělí na mrtvé a ty, kteří jsou na výplatních páskách kartelů. Domobrana v Mexiku kontroluje už několik měst – nejen ve státě Michoacán. A místní, zklamaní bezzubostí úřadů i bezpečnostních složek, jí tleskají.

Nepořádek v zemi, na který vláda nestačí, chtějí členové domobrany uklidit sami. Dřív se totiž unášely děti milionářů a vykrádaly banky, teď už si nemohou být jistí ani ti nejchudší. Nyní se prý sebeobrana chystá udeřit na centrálu drogového kartelu v nedalekém městě Apatzingánu. „Vláda neudělala za ty roky to, co my za 15 dní,“ říká jeden ze členů Vigilantes.

Ministr vnitra Miguel Ángel Osorio vyzývá domobranu ke složení zbraní:

„Vraťte se domů, vraťte se ke svým životům. Na bezpečnost lidí mají dohlížet úřady.“


Právo vymáhané davem ale může končit špatně. To si uvědomila i vláda, která dřív Vigilantes tolerovala. Teď se bojí stoupajícího vlivu čím dál lépe vyzbrojené a organizované skupiny. Do Michoacánu posílá federální jednotky a ministr vnitra Miguel Ángel Osorio v pondělí členy sebeobrany vyzval, aby složili zbraně a přidali se k policii. Zároveň upozornil, že ti, kdo budou v bojích pokračovat, nemohou počítat s žádnou shovívavostí. „Buďte si jisti, že násilí v Michoacánu zvládneme,“ prohlásil. Templářští rytíři navíc samozvané obránce obviňují, že se přidali ke znepřátelenému gangu Nová generace, což však druhá strana rozhodně popírá.

Mexická federální policie
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Kyodo

„Děláme jen to, že bojujeme za svobodu svých rodin,“ prohlašuje vůdce Vigilantes v Nueva Italia Estanislao Beltrán. Výzvu ministra Osoria odmítá. „Pokud odevzdáme zbraně bez toho, že budou zatčeni vůdci drogového kartelu, ohrozíme své rodiny, protože oni přijdou a zabijí každého - včetně psů,“ zdůraznil Beltrán.

/*json*/{"map":{"lat":19.37597528606544,"lng":-101.83469008125,"zoom":7,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":{},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/

Osoriova výzva nicméně vnesla do řad skupin dobrovolných obránců rozkol. Šéf Rady sebeobrany Michoacánu José Manuel Mireles totiž na rozdíl od vůdců některých místních skupin v prohlášení vysílaném televizí přivítal vyslání dalších jednotek ozbrojených sil do boje proti zločineckým bandám. Zároveň slíbil, že se sebeobrana ministrovým instrukcím podřídí.

Loni zvolený prezident Enrique Peña Nieto slíbil bojovat s kriminalitou, v posledních šesti letech zemřelo v Mexiku kvůli násilí spojenému s drogami 70 tisíc lidí.