Čína potvrdila úbytek mokřadů, ale uvolňuje miliardy dolarů na dodávky vody

Peking - Čínské mokřady se od roku 2003 zmenšily o téměř devět procent, což dál zhoršuje nedostatek vody v zemi. Informovali o tom čínští oficiální činitelé, které citoval britský list The Guardian.

V Číně žije pětina světové populace, ale země má jen šest procent světových zdrojů sladké vody. Velké části čínského území, zvláště na severu, čelí značnému nedostatku vody.

Od roku 2003 zmizely mokřady z plochy 340 tisíc čtverečních kilometrů, což je oblast větší než Nizozemsko. Novinářům to v pondělí sdělili činitelé čínského státního lesního úřadu (SFA). Zmizelé mokřady byly přeměněny na zemědělskou půdu, pohltily je velké projekty výstavby infrastruktury nebo zničily klimatické změny.

Voda představuje pro Čínu jeden z velkých problémů. Její nedostatek ohrožuje ekonomický růst i sociální stabilitu a Čína vyčlenila 660 miliard dolarů na projekty, jejichž cílem je v tomto desetiletí zvýšit dodávky vody.

Mokřady uchovávají značné množství čínských zdrojů sladké vody a jejich zmenšování bude z dlouhodobého hlediska znamenat i menší dostupnost vody, varovali odborníci. Navíc se může dostat do začarovaného kruhu, kdy kvůli stoupající potřebě zemědělské plochy bude ubývat mokřadů - a tím i vody, která je pro zemědělství potřeba.