Palestinci si stěžují na českého velvyslance v Izraeli: Podkopává prý mírové úsilí

Ramalláh/Brusel/Praha - Hlavní palestinský mírový vyjednávač Saíb Irikát si v dopise unijní ministryni zahraničí Catherine Ashtonové stěžuje na českého velvyslance v Izraeli Tomáše Pojara. Nelíbí se mu Pojarova návštěva univerzity v židovské osadě Ariel na západním břehu Jordánu, která leží hluboko na území, jež Palestinci považují za základ svého budoucího státu. Pojar tvrdí, že řekl, že si nepočínal v rozporu s unijními pozicemi, které naopak obhajoval.

Podle Irikáta podkopává Pojarova návštěva unijní úsilí o mírové vyřešení dlouhotrvajícího konfliktu mezi Izraelci a Palestinci. Vyjednávač dodal, že český velvyslanec do osady zamířil pouhý jeden den poté, co Izraelci oznámili plán výstavby 1 400 nových bytů v osadách na západním břehu Jordánu a také ve východním Jeruzalému. Čtyřicet z těchto bytů by se mělo nacházet právě v osadě Ariel. Evropská unie přitom již dříve vyzvala Izrael, aby výstavbu dalších osad na palestinských územích zmrazil.

Podle palestinského šéfvyjednávače by se měla Evropská unie otevřeně distancovat od cesty českého velvyslance na nelegální univerzitu v Arieli. Měla by rovněž přijmout nezbytná opatření, která zabrání zástupcům EU podkopávat unijní úsilí.

Český velvyslanec o palestinské stížnosti nevěděl. „V první řadě o tom nevím a v druhé řadě já jsem tam naopak hájil pozice Evropské unie a České republiky a vysvětloval jsem je. Takže tam nebylo nic v rozporu s unijními postoji,“ řekl Pojar. Dodal, že žádnou konkrétní spolupráci na místě nepodporoval, a naopak zjistil, že „k žádné spolupráci mezi českými univerzitami a touto univerzitou nedochází“.

Česká diplomacie stížnost nedostala

Mluvčí české diplomacie Johana Grohová uvedla, že ministerstvo stížnost nedostalo a ani nebylo seznámeno s jejím obsahem. Dodala, že součástí práce a působení každého českého velvyslance v zemi vyslání je „seznamovat se s nejrůznějšími aspekty tamního života“ včetně výjezdů do terénu. Diplomatovi to podle ní umožňuje podávat relevantní informace ústředí. „Mezi tyto návštěvy v terénu musí patřit i účast na akcích na akademické půdě,“ poznamenala Grohová.


O kroku českého ambasadora informoval minulý týden izraelský list The Jerusalem Post. Jak tehdy autor článku poznamenal, Pojar byl vůbec prvním velvyslancem z unijní země, který na univerzitu ve sporné osadě zamířil. Jak český velvyslanec pro list uvedl, školu navštívil, protože „se o ní píše v médiích a chtěl jsem se na vlastní oči přesvědčit, jaká je zde situace a jak univerzita funguje“.

Pojar izraelskému listu řekl, že během návštěvy s univerzitními představiteli „otevřeně diskutoval o postoji Evropské unie a České republiky k další výstavbě židovských osad“. Postoj Prahy se podle něj shoduje s postojem Bruselu. Podle prohlášení, které zveřejnila univerzita, se velvyslanec zajímal rovněž o výzkum prováděný ve spolupráci s palestinskými vesnicemi v oblasti a také ho zajímaly informace o „stovkách arabských studentů, kteří zde studují“.