Demonstrace v Madridu: 11 zraněných, 11 zatčených

Madrid – Jedenáct lidí se zranilo při protestech v Madridu. Demonstranti vyšli do ulic i v dalších 46 městech po celé zemi. Chtěli tak podpořit obyvatele Burgosu, kteří se před týdnem postavili na odpor kvůli přestavbě centra za miliony eur. Protestující v metropoli útočili na policejní vozy a rozbíjeli výlohy.

Video 11 lidí zraněno při protestech v Madridu
video

11 lidí zraněno při protestech v Madridu

Demonstrace v hlavním městě se zvrhla v pouliční bitky, na policisty létaly láhve a dělobuchy. Výsledkem pochodu k sídlu vládní Lidové strany bylo jedenáct zadržených a jedenáct zraněných. Lidé však vyšli do ulic i v dalších 46 městech Španělska, kde se ale demonstrace obešly bez násilností. 

Demonstranti chtěli podpořit obyvatele Burgosu, kteří bojují proti přeměně jedné z ulic v centru v bulvár s podzemními parkovišti. Projekt za v přepočtu 220 milionů korun podle kritiků provází korupce a navíc je pro zadlužené město zbytečně nákladný – město má půlmiliardové dluhy. Starosta Burgosu včera nakonec ustoupil. „Rozhodli jsme se pozastavit práce na projektu a v nejbližších dnech sestavíme pracovní skupinu, která se tím bude zabývat,“ uvedl starosta Javier Lacalle. 

Španělé se bouří proti škrtům a nezaměstnanosti

Burgos se stal symbolem především pro mladé Španěly, kteří se bouří proti vysoké nezaměstnanosti, korupci ve státní správě i vládním škrtům. V těch chce ale kabinet pokračovat. „Teď, když můžeme sklízet ovoce našeho úsilí, nepřestaneme v polovině. V reformách budeme pokračovat,“ vzkazuje Španělům premiér Mariano Rajoy. 

Španělské hospodářství koncem loňského roku vykázalo po krizových letech náznaky vzestupu, na stav jeho financí ale dál dohlíží Evropská unie. A vláda tak musí vybalancovat požadavky Bruselu, který velí šetřit, a obyvatel země. Ti v případě nespokojenosti opět zamíří do ulic.