Středoafrická republika jako Rwanda? Hrozí genocida, varuje OSN

Bangui - OSN varuje před genocidou ve Středoafrické republice. Násilí je podle ní téměř srovnatelné s dřívější situací ve Rwandě nebo Bosně. Organizace proto vyzvala svět k humanitární i vojenské pomoci. Možnosti svého zapojení zvažuje i Evropská unie. Estonsko už oznámilo, že do africké země vyšle desítky vojáků. Nejnovější násilnosti propukly v zemi poté, co v pátek odstoupil prezident. Nedokázal totiž zastavit neshody mezi muslimskou menšinou a křesťanskou většinou.

Při násilnostech v metropoli Středoafrické republiky Bangui bylo v noci zabito nejméně sedm lidí. Obyvatelé čtvrti teď obviňují francouzské vojáky z operace Sangaris, že muže zastřelili při osobních prohlídkách. Armáda ale vinu odmítá.

„Má to všechny prvky toho, co už jsme viděli jinde, v místech, jako je Rwanda a Bosna. Ty prvky tady jsou, je tady zárodek genocidy. O tom není pochyb,“ varoval v Ženevě koordinátor humanitárních záležitostí OSN John Ging.


Zvěrstva se v zemi odehrávají průběžně. Situace už se prý tak vyhrotila, že obyvatelé jedné obce mají strach z lidí z obce jiné. „Momentálně nejde o náboženský konflikt, ale mohl by se jím stát. Měli bychom vytvořit podmínky k tomu, aby strach zmizel,“ poznamenal Ging.

Středoafrická republika zažívá neklid od převratu, za nímž loni v březnu stálo hnutí Séléka. Tomu velel Michel Djotodia, který se poté stal prvním muslimským prezidentem této převážně křesťanské země. Djotodia ovšem minulý pátek odstoupil pod tlakem sousedních zemí. Nedokázal totiž zastavit násilí, které si vyžádalo už hodně přes 1 000 mrtvých.

Hlavně metropoli Bangui sužuje sektářské násilí už několik měsíců. Poslední incidenty začaly podle různých svědectví ve středu večer. Stovky křesťanů, včetně žen a dětí, se uchýlily k severnímu výjezdu z města, kontrolovaného středoafrickými a francouzskými vojáky. Muslimští civilisté dál prchají do Čadu.

Genocida ve Rwandě šokovala svět

Ve Rwandě to od nepaměti jiskřilo mezi dvěma etnickými skupinami, jimiž jsou početnější Hutuové a Tutsiové. Genocida v zemi vypukla krátce poté, co bylo v dubnu 1994 sestřeleno letadlo s tehdejším prezidentem Juvénalem Habyarimanou. Ten patřil k většinovému hutuskému obyvatelstvu. Nejprve došlo k násilnostem v hlavním městě Kigali, poté ve zbytku země.

Zavražděno bylo asi 800 tisíc lidí. Hovoří se o jedné z největších genocid 20. století. Asi 2,7 milionu obyvatel muselo během masového vyvražďování uprchnout ze svých domovů a přibližně 1,6 milionu jich odešlo do zahraničí. Situaci nezachránila ani OSN - musela být povolána vojska z Francie.

Rada bezpečnosti OSN zřídila v listopadu 1994 Mezinárodní trestní tribunál pro Rwandu (ICTR). Pracovat začal o tři roky později. Do jeho jurisdikce spadají závažné zločiny spáchané na území Rwandy v roce 1994. Odsoudil několik členů rwandské vlády činné v době genocidy včetně tehdejšího premiéra Jeana Kambandy. Činnost soudu, který nemůže vynášet rozsudek trestu smrti, by podle serveru BBC měla skončit do konce roku 2014.