Jsou šťastnější rodiče, nebo bezdětní? Těžko říct, zjistili experti

New York/Londýn - Jsou šťastnější rodiče, anebo spíše bezdětné páry? Světlo do této odvěké otázky se pokusily vnést dvě nedávné studie a výsledek by se dal shrnout slovy „těžko říct“. Zatímco průzkum Princetonské univerzity a univerzity Stony Brook dospěl k závěru, že v otázce životní spokojenosti je mezi oběma skupinami jen velmi malý rozdíl, britská Open University se dobrala toho, že šťastnější v manželství jsou spíše páry, které si potomstvo nepořídily. K názoru, že se svým životem jsou vesměs spokojenější bezdětné páry, se až dosud přikláněla většina podobných průzkumů.

Zdroj: ČTK/PICTURE ALLIANCE Autor: Jan Haas

„Jsem šťastná. Jsem třeba ve stresu, nevyspalá a nemám dost času pro sebe, ale jsem se svým životem nadmíru spokojená. A co když jsem s ním spokojená úplně stejně jako ten, kdo nemá děti – i když třeba může déle spát a víc se věnovat sám sobě?“ ptá se Kelly Wallaceová ze CNN, která je dvojnásobnou maminkou.

Podle studie Princeton/Stony Brook je tedy v životní spokojenosti rodičů a bezdětných minimální rozdíl – odhlédneme-li od faktorů, jako jsou peníze, vzdělání, náboženství nebo zdraví. Jeden z autorů studie, psychiatr Arthur Stone z univerzity Stony Brook, upřesnil, že podobnosti v pocitu štěstí mezi rodiči a bezdětnými páry jsou především v tom, jaké si partneři stanoví priority.

„Dám si třeba pomeranč, protože mám rád pomeranče. Vy si dáte jablko, protože máte radši jablka. Není důvod z toho vyvozovat, že jste na tom lépe než já,“ vysvětluje Stone. „Pomeranč je něco jiného než jablko, stejně jako mít děti je něco jiného než je nemít.“ S jeho názorem souhlasí třeba i autorka dětských knih Sarah Maizesová: „Je to totéž, jako zkoumat, zda jsou šťastnější ti, kdo mají rádi pizzu, nebo ti, kdo mají raději čínu.“ Otázkou podle ní je pouze to, kdo z obou skupin žije déle, což je jediný měřitelný údaj.

Studie Princeton/Stony Brook zhodnotila výsledky průzkumů mezi 1,8 milionu Američanů, včetně rodičů ve věku mezi 34 a 46 lety, které prováděl Gallupův ústav v letech 2008 až 2012. Dospěla v podstatě k jedinému rozdílu: u rodičů jsou výraznější výkyvy mezi horšími a lepšími fázemi, jinými slovy řečeno zažívají v životě větší euforii a radost, ale také větší stres a výrazněji negativní emoce.

Bezdětní jsou šťastnější, tvrdí Open University

Ze studie britské Open University vyplynulo, že bezdětní lidé si víc cení partnerství, víc toho pro svůj vztah dělají a jsou s ním také spokojenější. Pokud jde o spokojenost s životem, nejšťastnější skupinou jsou matky, zatímco bezdětné ženy jsou nejméně spokojené. Mezi muži byla skupina bezdětných o něco šťastnější než otcové. Studie byla provedena na vzorku více než 5 000 lidí v Británii a USA.

Na dotaz, kdo je v jejich životě nejdůležitější osobou, jmenovaly matky své děti a otcové své partnerky. „Toto nastává především ve středním věku rodičů, kdy se ženy spíše než na partnerský vztah zaměřují na děti,“ vysvětluje spoluautorka studie Jacqui Gabbová z Open University. To však podle ní rozhodně neznamená, že by partnerský vztah přestal fungovat. Podle studie jsou nicméně matky v životě výrazně šťastnější než jakákoliv jiná skupina. „Jestliže jsou matky v životě nejšťastnější, ale přitom nejméně spokojené s partnerským vztahem, jeho udržováním a s partnerem samotným, pak to o něčem svědčí,“ říká Gabbová.

Studie mimo jiné i zjistila, že jedním z tajemství nejsilnějších manželství jsou drobné projevy přízně. Mnoho lidí totiž považuje každodenní láskyplné gesto za mnohem cennější než ono obligátní „miluji tě“. Pro matky je nejdůležitější, když jim partner nečekaně přinese šálek čaje nebo kávy do postele, podobně důležité je třeba i společné sledování televize, poslech hudby nebo tanec, říká Gabbová.

Také se ukázalo, že po bolestivém rozchodu nezůstáváme nedůvěřiví a uzavření, ale naopak se po předchozím dlouhodobém vztahu v tom novém snažíme víc o to, abychom se v něm cítili dobře.