Fico a katolictví? Jsem přísný ateista, psal v přihlášce do KSČ

Bratislava - Favorit březnových prezidentských voleb slovenský premiér Robert Fico se v minulosti nehlásil ke katolictví, jak činí ve volební kampani. „Zastávám přísně ateistické stanovisko,“ napsal dlouhodobě nejdůvěryhodnější politik na Slovensku v přihlášce do Komunistické strany Československa. Tu nyní zveřejnil deník Sme.

Fico před dvěma týdny zahájil svou prezidentskou kampaň veřejnou „zpovědí“, jakým je katolíkem. „Dost málo o tom mluvím, ale pocházím z rodiny, která byla velmi silně katolicky orientovaná,“ uvedl v rozhovoru pro stranickou televizi Smer. Současný premiér podle svých slov prošel křtem, přijímáním i biřmováním. Uvedl, že z vyhodnocení vztahu k církvi by prý vyšel lépe než leckterý poslanec z řad opoziční křesťanské demokracie.

Fico se ve videu zpovídá, jaký byl v minulosti katolíkem, členství v KSČ vynechal.

Zdroj: deník SME

„Fico dnes nemluví o tom, jak vnímal pronásledování lidí za víru. V minulosti prohlásil, že si listopadu 1989 nevšiml,“ píše Sme.


Podle archivních dokumentů se Fico stal kandidátem na členství v KSČ v dubnu 1984 jako student práv na bratislavské Univerzitě Komenského a do strany byl přijat o dva roky později. Zmínka o členství v KSČ přitom chybí i v oficiálním premiérově životopisu na Úřadu vlády.

Sme upozorňuje, že Fico nevysvětlil, proč komunistům psal o svém ateismu a hovořil o katolictví, k němuž se hlásí mnoho Slováků. Mluvčí Smeru vzkázala, že Fico na otázky nebude odpovídat, dokud se deník neomluví za dřívější lži. „Fico dnes nemluví o tom, jak vnímal pronásledování lidí za víru. V minulosti prohlásil, že si listopadu 1989 nevšiml,“ poznamenal list.

Video Volba prezidenta na Slovensku tématem Událostí
video

Volba prezidenta na Slovensku tématem Událostí

Vůči premiérovi se ostatní kandidáti silně vymezují. Ján Čarnogurský vnímá současnou situaci jako neúnosnou, Ficovi prý chce zabránit v ovládnutí Slovenska. Velkým soupeřem by mohl být i filantrop Andrej Kiska. První kolo přímé volby slovenského prezidenta se uskuteční 15. března. Kandidátku do voleb podalo 15 uchazečů.