Žádný Buckingham, ale vřesoviště - Alžbětin portrét jako skotská idyla

Londýn – Britská královna Alžběta II. svou monarchii stále překvapuje. Po nápaditém šotu pořízeném s nejslavnějším britským agentem pro londýnskou olympiádu či třeba příznivém postoji k novým technologiím souhlasila s dalším nezvyklým krokem. Pro nově zveřejněný portrét vyměnila tradiční prostředí královských paláců a nechala se zvěčnit v romantickém prostředí skotského vřesoviště. Nezvyklé zpodobnění Alžběty je zajímavé nejen z hlediska estetiky, ale i politiky. Právě letos totiž Skotové budou v referendu rozhodovat o možném osamostatnění.

Nejpřekvapivější fotka královny v historii Velké Británie. Tak se mluví o novém oficiálním portrétu Alžběty II. Zpodobnění královny má pro většinu Britů zvláštní historickou hodnotu – ostatně jako vše, co se nějak vztahuje k monarchii a jejímu majestátu. A právě portrét je v životě britského obyvatelstva bez nadsázky všudypřítomný. Každý ho má totiž minimálně ve své peněžence (v podobě mincí). 

Nejrůznějších portrétů královny už vzniklo na 20 miliard. Královnu zpodobňovali na plátno významní umělci jako Lucien Freud nebo Andy Warhol. Sama ale podle oficiálních portrétistů nikdy na pózování moc nebyla. Když chtěl fotograf nejnovějšího snímku Julien Calder královnu zachytit v netradičním prostředí, porozhlédl se po okolí skotského sídla, kde Alžběta tráví pravidelně letní měsíce.

Video Alžbětin portrét: Tradiční tvář, netradiční kulisy
video

Alžbětin portrét: Tradiční tvář, netradiční kulisy

Alžbětin portrét: Tradiční tvář, netradiční kulisy

Fotografie byla pořízena už před více než třemi lety, v srpnu 2010. Tehdy vznikla jako jeden ze stovky portrétů do knihy připravované k 60. výročí Alžbětiny vlády. Tým strávil přípravou několik týdnů a samotné místo, kde královnu před objektiv postaví, vybíral přes 4 hodiny. Pořízení portrétu ale zkomplikoval déšť, a proto museli fotografové počkat na příhodný okamžik kolem poledne, kdy srážky na skotské vysočině na chvíli ustaly. 

Tvůrci se podle svých slov inspirovali romantickými obrazy skotského malíře Henryho Raeburna, který portrétoval tamní šlechtice. Královna tak pózuje v idylickém prostředí na břehu říčky Gelder nedaleko Balmoralu.

Na sobě má mimo jiné řád bodláku – nejvyšší vyznamenání Skotska. Na hlavě pak nosí královskou tiáru (ozdobnou čelenku osázenou drahými kameny). Původně měla být královna zvěčněna dokonce se skotskými královskými klenoty. Tomu ale zabránila tradice. Skotské diadémy, uložené v Edinburghu, totiž musí tradičně vyzvednout pouze vévoda z Hamiltonu – ten ale v inkriminovanou dobu nemohl přijet.