Miluji Billa Clintona, přiznala bývalá první dáma Bushová

Washington - Každý jsou politicky někde jinde, přesto k sobě mají velmi blízko: Bushovi a Bill Clinton. „Miluji Billa Clintona. Možná ne jeho politiku, ale Billa Clintona miluji,“ prohlásila manželka Clintonova předchůdce Barbara Bushová. V rozhovoru pro televizi C-Span bývalá první dáma USA upřesnila, že přátelství mezi ní, Clintonem a Georgem H. W. Bushem se vyvinulo v průběhu let. „Bill k nám jezdí každé léto. Politicky se neshodneme, ale o politice nemluvíme,“ popsala jejich pravidelná setkání v Kennebunkportu ve státě Maine.

Rivalita někdejších politických soupeřů je zkrátka pryč. Barbara Bushová také prozradila, že mezi 41. a 42. prezidentem USA se vyvinulo něco na způsob vztahu otce a syna. Tahle náklonnost má zřejmě kořeny už v Clintonově dětství: svého biologického otce totiž nikdy nepoznal - zemřel při autonehodě dřív, než se malý Bill narodil. „Bill nepoznal otce a myslím, že George považuje tak trochu za tátu, kterého nikdy neměl. Má ho doopravdy rád,“ říká Barbara Bushová.

Jedenačtyřicátý prezident USA George H. W. Bush zastával svůj úřad v letech 1989-1993, jeho nástupce Bill Clinton v letech 1993-2001 a George W. Bush v letech 2001-2009.


Jejich přátelství se prohloubilo v roce 2005. Tehdy spojili síly v boji s následky přírodních katastrof - tsunami v jihovýchodní Asii a hurikánu Katrina v USA. „Clinton je fenomenální řečník, takže byli perfektní pár. Prezident Clinton mohl mluvit a mluvit a prezident Bush poslouchat a poslouchat,“ vysvětluje Andrew Card, bývalý šéf prezidentské kanceláře George H. W. Bushe. „Nechť mi všichni demokraté takhle blízko před volbami odpustí. Miluju George Bushe,“ prohlásil Clinton v říjnu 2006.

Tím, kdo je tehdy dal dohromady, nebyl nikdo jiný než George Bush mladší. Právě on požádal své předchůdce o pomoc se sháněním peněz pro oběti Katriny a z Billa Clintona udělal něco jako nevlastního bratra. „Moje máma o něm mluví jako o čtvrtém bratrovi,“ říká Bush mladší. S trochou nadsázky by se tak dalo říct, že zvolení Baracka Obamy prezidentem v roce 2008 přerušilo vládu klanu Bushů, která trvala nepřetržitě od roku 1989.

Ve stopách svého otce a vlastního i „nevlastního“ bratra se teď možná vydá další z klanu Bushů: kandidaturu na prezidenta zvažuje bývalý floridský guvernér Jeb Bush, mamince Barbaře se to ale moc nelíbí. „Doufám, že bude kandidovat někdo jiný. Přestože nepochybuji o tom, že Jeb pro to má ty nejlepší předpoklady,“ říká bývalá první dáma. Pokud Jeb svou matku neposlechne, zadělá tím na pikantní politický souboj „uvnitř rodiny“. O Bílý dům by se totiž mohl utkat s Clintonovou manželkou Hillary.