Texas popravil mexického vraha i přes vládní protesty

Huntsville (USA) - Odsouzený vrah Edgar Tamayo dostal smrtící injekci navzdory protestům mexické vlády i doporučení amerického ministra zahraničí. Tamayovu popravu nařídil texaský soud. Provedena byla poté, co Nejvyšší soud USA zamítl poslední odvolání odsouzence. Případ provázely velké diskuse kvůli tomu, že Tamayovi po zatčení za vraždu policisty bylo zamlčeno jeho právo požádat o pomoc mexickou ambasádu. Evropská unie míní, že poprava je porušením mezinárodních závazků.

„Je pro nás nepřijatelné, aby byl trest vykonán vzhledem k okolnostem případu,“ prohlásil šéf poslanecké sněmovny mexického parlamentu Ricardo Anaya Cortés. O odložení popravy požádal texaského guvernéra Ricka Perryho šéf americké diplomacie John Kerry z důvodu panujících obav, že tak může narušit vztahy obou zemí. Texas poté sice nejprve na poslední chvíli rozhodl o odložení popravy, nikoli však kvůli stížnostem vlád, nýbrž kvůli poslednímu Tamayově odvolání k Nejvyššímu soudu.

Popravu se snažili na poslední chvíli odvrátit lidé před věznicí tichým protestem a modlitbami. Protestovali i lidé v Tamayově rodném městě. Když ale Nejvyšší soud žádost zamítl, několik desítek minut poté dostal Mexičan ve věznici ve městě Huntsville smrtící látku pentobarbital.

Když byl předtím vyzván k poslednímu prohlášení, odmítl cokoli říci a na příbuzné zastřeleného policisty se údajně ani jednou nepodíval. Za mrtvého byl prohlášen 17 minut po aplikování látky.

Šestačtyřicetiletý Mexičan byl odsouzen za vraždu policisty Guye Gaddise, kterého zastřelil v roce 1994. Policie jej zatkla krátce po činu, nesdělila mu však, že může požádat o právní pomoc úřady své země, čímž USA porušily platnou mezinárodní dohodu. Právě kvůli tomuto opomenutí vznesla proti popravě protest mexická vláda, podle níž mohla včasná pomoc mexických právníků vést k objevení důkazů o Tamayově nevině či přinejmenším odvrátit hrozbu trestu smrti.

Také šéfka evropské diplomacie Catherine Ashtonová dnes uvedla, že neposkytnutí možnosti kontaktovat mexický konzulát odsouzenému je porušením nezpochybnitelných mezinárodních závazků - především Vídeňské úmluvy o konzulárních vztazích.

Video Odsouzený vrah dostal smrtící injekci
video

Odsouzený vrah dostal smrtící injekci

Tamayo zastřelil čtyřiadvacetiletého policistu ve chvíli, kdy jej spoutaného vezl na stanici kvůli podezření z loupeže. Mexičan se v autě zmocnil pistole a třikrát střelil Gaddise zezadu do hlavy. Pak vykopl okénko a prchal, ale o pár set metrů dále byl dopaden.

Mexičanova smrt vyvolala emoce mezi blízkými vraha i oběti. „Jsem ráda, že to skončilo, a kousek mého zdrceného srdce se teď cítí lépe,“ konstatovala matka oběti. Tamayo strávil za mřížemi celkem dvacet let.