Syrská opozice a vládní režim spolu zřejmě vůbec nezasednou ke stolu

Montreux – Na konferenci ve Švýcarsku pokračuje přestřelka mezi režimem Bašára Asada a syrskou opozicí. Jeden ze zástupců opozice – Hadí Bahra - obvinil režim, že se na konferenci chová jako mafie. Jenomže tím podle Bahry obrátil karty ve prospěch opozice. „Poprvé máme pocit, že má opoziční koalice v Sýrii podporu,“ citovala Bahru agentura AFP. Po včerejším úvodním plénu dnes pokračovalo jednání separátními rozhovory, v pátek pak mají obě znesvářené strany zasednout ke společnému stolu. Jenže není vůbec jisté, zda kvůli naprosto odlišným postojům k tomuto jednání dojde.

„Režim přišel se svými starými tvrzeními. Chová se jako mafie a má styl hodně vzdálený diplomacii,“ řekl Bahra. Narážel na středeční projev ministra zahraničí Valída Mualima. Šéf syrské diplomacie v něm obvinil opozici ze zrady a terorismu a odmítl se podřídit výtce generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna, aby svůj projev držel v dohodnutém časovém rámci.   

„To, co se dělo včera, zahrálo zjevně v náš prospěch. Všechny přítomné státy potvrdily, že cílem konference je jednat o politickém předání moci a vytvoření přechodné vlády, a ne o boji proti terorismu, jak to chce vláda. Máme velmi dobré reakce ze Sýrie. Poprvé máme pocit, že má (opoziční) koalice v Sýrii podporu,“ sdělil Bahra. Šéf syrské diplomacie před dnešní schůzkou se zmocněncem OSN zopakoval, že prioritou jeho vlády nejsou mírové rozhovory, ale boj s terorismem. Exilová Syrská národní rada (SNC) podle něj nereprezentuje opozici
a veškeré snahy o politické řešení tříletého konfliktu jsou zatím předčasné.

Rusko, které je velkým spojencem syrského režimu, prý již netrvá na tom, aby v zemi zůstal u moci současný prezident Bašár Asad. Prohlásil to dnes vůdce syrské opozice Ahmad Džarba s tím, že mu to řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Asadův odchod ale musí být vyjednán prostřednictvím politického procesu, zdůraznili rovněž Rusové.


Dnes přijal zástupce vlády i opozice zmocněnec OSN Lachdar Brahímí, každou stranu ovšem odděleně. Zítra by se pak měly obě strany sejít na společném jednání. Jak ale dnes uvedl jeden ze členů Syrské národní rady Haísám Málí, opozice ještě není připravena jednat s představiteli režimu u jednoho stolu. Brahímí tak bude v pátek nejspíš přecházet mezi místnostmi, kde se budou nacházet jednotlivé delegace. "Nemyslím si, že jsme na to
připraveni. Ty rozdíly jsou příliš velké," uvedl Málí o možnosti společného jednání se zástupci režimu, o jehož svržení usilují.

John Kerry: Syrský prezident teď není připraven odstoupit

Vzhledem k naprosto odlišným postojům zůstává nejasné, na čem se bude možné dohodnout. Syrský velvyslanec při OSN Bašár Džaafarí řekl, že vláda nabízí příměří pro severosyrské město Aleppo a že čeká na reakci Američanů. Americký zdroj agentury AP to označil za „počátek kapitulace“. Jenomže lidé, kteří se účastní bojů v Sýrii, upozornili, že Damašek v minulosti několikrát vyhlásil dílčí příměří a vždy je využil jenom k získání času před dalšími boji. 

John Kerry
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Brendan Smialowski

Americký ministr zahraničí John Kerry v rozhovoru pro televizi Al-Arabíja uvedl, že syrský prezident v tuto chvíli není připraven ze své funkce odstoupit. Jestliže ale bude dosaženo mírového ujednání, mnoho zemí prý již nabídlo, že by do Sýrie poslaly své mírové jednotky.

Vůdce al-Káidy vyzval islamisty v Sýrii ke sjednocení

Vůdce teroristické sítě al-Káida Ajmán Zavahrí vyzval islamisty bojující v Sýrii, aby se sjednotili a ukončili vzájemné spory. Zavahrí promluvil na zvukovém záznamu: Obrací se v něm na „všechny skupiny bojovníků svaté války a na všechny svobodné muže, kteří usilují o porážku režimu prezidenta Bašára Asada“. Zavahrí je vyzval, aby přestali bojovat mezi sebou.

Do boje proti vládnímu režimu se postupně zapojily i skupiny islamistů, jejich cílem je ustavit v Sýrii islámský stát. Jednou z nich je organizace Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL) – její brutalita se ale nelíbí umírněnějším islamistickým skupinám. Od počátku ledna tak proti sobě bojují na severu Sýrie.


Video V Montreaux pokračují rozhovory o mírovém procesu v Sýrii
video

V Montreaux pokračují rozhovory o mírovém procesu v Sýrii