Podle slovenské vlády jsou osmiletá gymnázia jen pro nejlepší z nejlepších

Bratislava – Slovenská vláda chce výrazně omezit osmiletá gymnázia. Podle ministerstva školství na ně mají odcházet jen ti nejnadanější studenti pátých tříd, tedy jen pět procent dětí. To by ale znamenalo zánik většiny těchto škol - třeba v Bratislavském kraji je osmiletých gymnázií 32 a odchází na ně třetina žáků. Ministerstvo školství argumentuje tím, že základní školy nyní přicházejí o všechny nadané děti; ty by podle nového opatření měly zůstávat v klasických třídách se svými vrstevníky.

Video Horizont 24: Bratislava chce omezit osmiletá gymnázia
video

Horizont 24: Bratislava chce omezit osmiletá gymnázia

Pětiprocentní hranice má platit od roku 2016. Výjimečnost studenta určí úspěch v celoplošných testech a možná i posudek psychologa. Pokud ministerské nařízení začne platit v dnešní úpravě, už za dva roky by bratislavská gymnázia mohla přijmout do ročníku jen osm žáků, což bude znamenat konec mnoha škol. Ředitelé žádají, aby stát určil nejlepší gymnázia a zajistil jim budoucnost, zároveň se jim ale nelíbí, podle jakých kritérií jsou školy hodnoceny dnes.

I v Česku bylo několik vážných pokusů o rušení víceletých gymnázií. První v roce 2001, poslední o deset let později. Stejně jako teď na Slovensku se počítalo s tím, že kdo neprojde testy v páté třídě, gymnázium pro něj zůstane zavřené. Vlna odporu byla ale vždycky silnější a ministerstvo couvlo. Podle předsedy Asociace ředitelů gymnázií Jiřího Kuhna je jedinou šancí na přirozené omezení kapacity víceletých gymnázií podpořit kvalitu základních škol tak, aby rodiče neměly důvod děti na tato gymnázia dávat. V totéž věří i budoucí ministr školství Marcel Chládek a slovenský recept použít nehodlá.