Sýrie: Ženy a děti mohou opustit obléhaný Homs

Ženeva - Ženy a děti uvězněné v syrském městě Homs ho budou moci opustit. K této dohodě dnes dospěli zástupci syrské opozice a představitelé vlády, kteří se o víkendu vůbec poprvé od zahájení syrského konfliktu formálně setkali v jedné místnosti. Homs je jedním z prvních syrských měst, které povstalo proti prezidentu Bašáru Asadovi. Město ovládají především povstalci, již 18 měsíců je ale obklíčeno syrskou armádou.

Zástupci syrské vlády podle Brahímího oznámili, že ženy a děti v obléhané části starého města Homsu smějí okamžitě odejít. Podle prostředníka OSN přitom existuje naděje, že opouštět by ho mohli již v pondělí. Podle aktivistů je v Homsu uvězněno kolem 800 rodin, které jsou bez pravidelného přístupu k potravinám či lékům.

Tématech schůzek ve Švýcarsku byla výměna vězňů, otevření humanitárních koridorů a dopravení pomoci do Homsu. Prostředník rozhovorů Lachdar Brahímí, zmocněnec OSN a Ligy arabských států pro Sýrii, připustil, že rozhovory probíhají pomalu. S oběma znepřátelenými stranami se má společně setkat zase v pondělí.

Brahímí usiloval o to, aby bylo co nejrychleji dojednáno zejména otevření přístupu humanitární pomoci do Homsu. Zástupcům syrské vlády se ale tento bod jednání příliš nezamlouval, podle svých slov chtějí jednat o celé zemi. „Nepřijeli jsme sem, abychom pomohli jen některému regionu. Přijeli jsme, abychom nastolili bezpečnost v celé naší zemi,“ uvedla Busajna Šaabanová, která je poradkyní prezidenta Bašára Asada.

Lachdar Brahímí
Zdroj: REUTERS
Autor: Jamal Saidi

Brahímí připustil, že dohoda o Homsu nesplňuje jeho naděje na vyslání konvoje s humanitární pomocí. V pondělí chce s delegacemi jednat o opozičních požadavcích na vytvoření přechodného vládnoucího orgánu. Od obou stran přitom čeká, že učiní „všeobecné prohlášení“ o tom, kudy vpřed.

Velký průlom se v Ženevě nečeká

Opozice, která po Damašku žádá propuštění desítek tisíc zadržených, podle Brahímího o víkendu souhlasila s požadavkem vlády poskytnout seznam lidí, které povstalecké skupiny zadržují. Opozice sama přitom sestavila seznam 47 000 zadržovaných režimem, mezi kterými je 2 500 žen a dětí, jejichž propuštění považuje za prioritu.

Podle pozorovatelů jsou postoje obou syrských stran v klíčových otázkách natolik rozdílné, že jejich sblížení je nyní jen stěží možné. Velký průlom v Ženevě proto neočekávají.

Ženevské jednání o krizi v Sýrii
Zdroj: REUTERS
Autor: Jamal Saidi

Jednání by měla trvat asi týden; následovat má pauza a po ní další kolo rozhovorů. Víkendové schůzky byly údajně zaměřeny zejména na vybudování alespoň základní důvěry mezi delegacemi. Společné jednání bylo podle médií pečlivě zorganizované. Zástupci obou stran v sobotu seděli v jedné místnosti, nicméně veškeré poznámky si nesdělovali přímo a mluvil údajně nejvíce právě Brahímí. Delegace prý do sálu vešly každá jiným vchodem a stejně tak i odešly.

Dnes ráno byla jednání společná a odpoledne se Brahímí s každou stranou setkal opět samostatně. Tento model by se prý mohl opakovat i zítra. Komplikací však může být ohlášené téma. Damašek však myšlenku přechodné vlády jako součást politického řešení téměř tříletého konfliktu dlouhodobě odmítá. Stejně odmítá i odstoupení prezidenta Bašára Asada.

Umrán Zuabí hovoří v Ženevě s novináři
Zdroj: REUTERS
Autor: Stringer

„Jestliže si někteří myslí nebo věří tomu, že existuje možnost, že by prezident Bašár Asad odstoupil, tak žijí v bájném světě a ať si zůstanou v jejich Alence v říši divů,“ uvedl o víkendu syrský ministr informací Umrán Zuabí, který je rovněž jedním ze členů syrské delegace.

Podle jednoho z opozičních delegátů navíc zástupci vlády uvedli, že vše, tedy i případné otevření přístupu do Homsu, musí prodiskutovat s vedením země. Tak prý blokují jakýkoli posun v jednáních a veškerá rozhodnutí se oddalují.