Bouřky a sprejeři, dva největší nepřátelé Krista v Riu

Rio de Janeiro - Poslední dvě větší bouře v Riu de Janeiru zanechaly následky na slavné soše Ježíše Krista. Před měsícem bouře poškodila hlavu a pravý prostředníček sochy, další bouře přišla před týdnem a socha ji odnesla naštípnutým palcem. Odborníci se teď pustili do oprav a zároveň řeší, jak Kristovým úrazům do budoucna předejít. Ještě víc než počasí se ale místní bojí, aby čtyřicetimetrového strážce města nepoškodili vandalové, jako třeba při poslední rekonstrukci v roce 2010.

Socha je vysoká více než 30 metrů, což opravné práce nijak neusnadňuje, jednoduché není ani sladit opravy s obrovským zájmem turistů. „Řekl bych, že nejnáročnější bude bezpečnost. Bude to chvíli trvat, budeme pracovat mimo návštěvní hodiny, ráno a v noci,“ uvedl inženýr odpovědný za opravné práce Clesio Dutra. Sochu navštíví ročně téměř dva miliony lidí.

Proti poškození při bouřkách by mělo pomoci zvětšení hromosvodů. „Temeno hlavy je hromosvod, ale nesahá až k prostředníčku, kam většinou přijdou mraky z východu a od moře. Musíme proto hromosvody rozšířit až tam,“ popsal postup prací Dutra. Velkou rekonstrukcí přitom socha v nedávné minulosti prošla, proběhla v roce 2010 a stála 4 miliony dolarů.

Socha Ježíše Krista v Riu de Janeiru
Zdroj: ČTK
Autor: Felipe Dana

Sochu Krista ale neohrožuje jen příroda. Blesk do ní udeří v průměru šestkrát do roka, vandalové mohou zaútočit kdykoliv. A právě v době, kdy je kolem ní lešení, je nejzranitelnější. Jednoduchý přístup k soše zlákal sprejery už v roce 2010, černou barvou tehdy Kristovi pomalovali hlavu, hruď i paže.

Socha patří na novodobý seznam Sedmi divů světa

Socha Krista Spasitele stojí na kopci Corcovado, slavnostního odhalení se dočkala v roce 1931 a Brazilcům má připomínat jejich už bezmála dvousetletou nezávislost na Portugalsku. Socha je tvořena železobetonovou konstrukcí, která je zvenčí obložena pláštěm z mastku. Tento mimořádně měkký minerál byl zvolen pro svou matně bílou barvu a snadnou opracovatelnost. Zajímavostí je, že malta použitá při stavbě sochy obsahuje kromě běžných ingrediencí i tak „exotické“ složky jako cukr, a dokonce velrybí tuk. 

Video Oprava sochy Krista v Riu
video

Oprava sochy Krista v Riu

Socha je považována za největší sochu ve stylu Art Deco na světě. 7. července roku 2007 byla zařazena do novodobého seznamu Sedmi divů světa. Oproti původním očekáváním se 30 metrů vysoká socha nestala ani tak poutním místem, jako spíš turistickou atrakcí. Z vyhlídkové terasy na jejím úpatí se totiž nabízí jeden z nejkrásnějších pohledů na Guanabarskou zátoku a Rio de Janeiro. I díky tomu je socha Krista Spasitele údajně nejnavštěvovanějším místem v Brazílii. Kdo nechce absolvovat fyzicky náročnou a zdlouhavou cestu, nechá se na vrcholek Corcovada vyvézt vlakem, který jezdí po nejstarší elektrifikované železniční trati v zemi.

Dlouhá léta byl riodejaneirský Kristus se svými 30 metry nejvyšší sochou Ježíše na světě. Teprve v roce 1994 jej trumfnul 34,2 metru vysoký monument Kristus Svornosti, vztyčený v bolivijské Cochabambě. Aktuálně nejvyšší sochou Krista se může vykázat západopolské městečko Świebodzin. Při započtení pozlacené kovové koruny měří Spasitel 36 metrů, a pokud se vezme v úvahu i uměle navršený pahorek, z něhož socha vyrůstá, jedná se dokonce o více než 52 metrů.