Silné mrazy v Bulharsku nepřežili čtyři lidé

Sofia – Silný mráz a sněžení si v Bulharsku vyžádaly jen za úterý a středu hned 4 oběti. Sněhové bouře navíc komplikují i dodávky elektřiny nebo dopravu. Zrušeny byly desítky spojů na železnici, komplikace počasí přineslo do dalších oblastí na jihovýchodě a východě Evropy. V jindy příjemném podnebí Chorvatska taktéž přivítali sníh, zatímco v Moskvě byl zaznamenán zřejmě nejchladnější den roku.

Husté sněžení a silný vítr způsobily, že desítky vesnic ve východní části Bulharska jsou bez dodávek elektřiny a vody. Ve vesnici Povet, poblíž hranice s Tureckem, zemřel 76letý muž poté, co uvázl v závěji. Ve východobulharských vesnicích zemřeli v souvislosti se zimním počasím za uplynulé dva dny další tři muži. Mnoho bulharských silnic muselo být uzavřeno a záchranné týmy se snaží dopravit zásoby jídla do odlehlých oblastí. Stovky škol zůstaly uzavřeny. Kvůli silnému větru provoz zastavil také hlavní bulharský černomořský přístav Varna. 

Sníh napadl také v Chorvatsku na pobřeží Jaderského moře, což je v tomto regionu se středomořským klimatem krajně neobvyklé. Ledovka a sníh si vynutily v pobřežním městě Šibenik uzavření škol. Sníh podle AP způsobuje dopravní problémy v Černé Hoře. 

Jihovýchod Evropy se potýká s návaly sněhu a silným mrazem
Zdroj: ČTK
Autor: Vadim Ghirda

V Moskvě dnes teplota klesla na minus 22 stupňů a v sousedních regionech dokonce na minus 31. V ruské metropoli jde o zatím nejchladnější letošní den. Teploty jsou tak v Rusku zhruba deset stupňů pod dlouhodobým průměrem pro toto období a meteorologové očekávají, že budou dál klesat. Mnoho Moskvanů však vítá, že se ukázala modrá obloha a slunce, protože po většinu prosince a ledna nad jejich městem visely šedé mraky. 

Silné sněhové bouře v posledních dnech zasáhly také Rumunsko, kde bylo zrušeno vyučování na mnoha školách a ochromena byla silniční i železniční doprava. Rumunská železnice hlásí více než 160 zrušených spojů na jihu a východě země. Zhruba 5 000 lidí na jihu Rumunska je bez elektřiny, protože vítr poničil přenosové sítě. 

Východ Evropy se potýká s návaly sněhu a silným mrazem
Zdroj: ČTK
Autor: Vadim Ghirda

Rumunské úřady vyhlásily v šesti východních okresech nejvyšší stupeň varování před nebezpečným počasím v souvislosti se zimními bouřemi, větrem dosahujícím rychlosti až 85 kilometrů za hodinu a téměř nulovou viditelností. Silné sněžení a silný vítr hlásí předpovědi také pro rumunské hlavní město Bukurešť. Školy v Bukurešti se mají znovu otevřít ve čtvrtek, ale v dalších oblastech zůstanou dál uzavřeny.