Maďary trápí přívaly sněhu, jaké jim může Soči jen závidět

Budapešť – V Maďarsku, které i přes poměrně mírnou zimu trápí sněhové bouře, zemřelo během letošní zimy na následky podchlazení nejméně 88 lidí, z toho 25 pod širým nebem a 25 v nevytápěných bytech. Podle maďarského sociálního fóra je vysoký počet obětí důsledkem restriktivní politiky maďarské vlády vůči bezdomovcům. Podle nového zákona z loňského podzimu se lidé bez domova nesmějí zdržovat ve většině stanic budapešťského metra. Sněhové bouře trápí i sousední Bulharsko a Rumunsko, opačný problém mají pořadatelé olympiády v ruské Soči, kde má v příštích dnech teplota překročit deset stupňů.

S rozmary zimního počasí se ale potýkají i další země. Na severu Bulharska sněhové bouře odřízly oblast Silistra. Závěje tam donutily školy, aby přerušily vyučování. Kromě toho menší obce přišly o dodávky elektrického proudu a nemají ani vodu z vodovodů. Všechny místní i dálkové silnice jsou v oblasti Silistra kvůli závějím nesjízdné. Cestou ve sněhu uvázlo více než 100 vozidel, včetně autobusů. Železnice a dálkové autobusy kvůli nastalé situaci přerušily veškeré jízdy na sever země.

V rumunské metropoli Bukurešti sněhová bouře vážně poškodila střechu tamního Státního židovského divadla, což vedlo k zaplavení jeviště a sklepa. Asi 80 metrů střešní krytiny odnesla už sněhová bouře z minulého víkendu. Sníh a led následně začaly pronikat dovnitř. Divadlo proto zrušilo některá následující představení.

V Soči se obávají olympiády na blátě, jsou připravení „recyklovat“ loňský sníh

Zcela opačné problémy mají organizátoři nadcházející zimní olympiády v ruském Soči a okolí. Hry začínají už 7. února, meteorologové ale na příští dny předpovídají teploty nad deset stupňů Celsia.

Na skokanských můstcích Russkije Gorki proběhl už v prosinci 2012 světový pohár.
Zdroj: ČTK/LEHTIKUVA
Autor: Heikki Saukkomaa

Ruští pořadatelé olympiády však slibují, že na ZOH v Soči 2014 sníh bude, a to bez ohledu na počasí. „Budeme moci skákat. To je jisté,“ ujistil dnes ve skokanském středisku Ruskij Gorkij Mikka Martikainen, který patří k organizátorům a expertům na kvalitu sněhu. Podle něj byla přijata preventivní opatření, která zaručí, že bude za každého počasí k dispozici dostatečné množství sněhu k přípravě skokanského můstku.

Pokud nenasněží, ale teploty budou dostatečně nízké, Rusové mají připravena sněhová děla. Pokud se budou teploty pohybovat nad nulou, jsou Rusové připraveni sníh „recyklovat“. O to by se měla postarat firma Snow Secure, která má v zásobě 700 tisíc metrů krychlových loňského sněhu. Ten pochází z hor poblíž lyžařského areálu Rosa Khutor nedaleko Soči a je v současné době před roztáním chráněn speciálními reflexními plachtami.