Východní Asie slaví: Přicválal rok koně

Peking – Půldruhé miliardy obyvatel východní a jihovýchodní Asie slaví Nový rok a nástup dvanácti měsíců ve znamení koně. Oslavy jsou srovnatelné s českými Vánocemi a Novým rokem a tradičně trvají čtrnáct dní; na konci je završí slavnosti lampionů.

Kůň je podle čínské mytologie rychlý, dynamický, vášnivý, silný a dravý. Tradiční ohňostroje a petardy ale zatím podobné přívlastky spíš postrádají, kvůli smogu je dokonce čínské úřady chtěly zakázat. Lidé se jich ale vzdávají jen těžko, protože věří, že zaženou smůlu. Kromě smogu už k moderním tradicím patří také přeplněné autobusy i vlaky. Po namáhavé cestě za příbuznými ale následují zvyky, které se stále ještě podobají původním: rozpravy s rodinou, hostina i všudypřítomná červená barva jako symbol štěstí.

Video Východní Asie slaví Nový rok
video

Východní Asie slaví Nový rok

Začíná rok koně

Svátky jara, jak je místní nazývají, jsou nejvýznamnějším obdobím roku nejen pro Číňany. Slaví také Vietnam nebo Singapur. A po svém vítá nový rok i Severní Korea, kde se obyvatelstvo přichází poklonit bronzovým sochám svých vůdců.

Podle astrologů přinese Rok koně úspěch při prohlubování mezilidských vztahů i v oblasti finančních investic a na poli vědy, podle čínského kalendáře bude kůň letos spojen s dřevem a ohnivým živlem. Vláda koně potrvá až do 18. února 2015, kdy ho vystřídá jemná a obětavá koza.