Útoky žhářů a uřezané prasečí hlavy. Kvůli Alláhovi to v Malajsii vře

Kuala Lumpur - Malajsijští muslimové si vydobyli právo, podle něhož mohou slovo Alláh používat jen oni. Menšinová křesťanská komunita, která v malajštině stvořitele lidstva označovala stejně, je dotčená. Kvůli slovní hříčce v zemi roste etnické napětí.

Video Slovo Alláh smí v Malajsii používat jen muslimové
video

Slovo Alláh smí v Malajsii používat jen muslimové

Bohoslužbu v kostele Panny Marie Lurdské vede čínský kněz a většinu modlících tvoří přistěhovalci. Navenek se tváří multikulturní Malajsie jako tolerantní země – ale jen do chvíle, než dojde na slovo Bůh. „Je to směšné, bojovat o takové slovo, protože máte právo na to ho používat. Je to věc víry, používání toho slova nemůže vaši víru změnit,“ podotkla věřící Richenda Raphaelová.

Téma Alláh, Bůh a kdo jaké označení může používat, rezonuje mezi náboženskými komunitami už léta. Malajština používá řadu převzatých slov. Patří mezi ně i Alláh. Proto se většinoví muslimové i desetiprocentní křesťanská obec modlí jak v Koránu, tak v Bibli ke stejnému stvořiteli. „Věřím, že kdybychom mohli respektovat přesvědčení jiných náboženství, nedocházelo by ke konfliktům a nedorozuměním nikde na světě, ani v Malajsii,“ myslí si muslim Hamidzun Khairuddin.

Muslimové jsou přesvědčení, že používání výrazu Alláh nemuslimy působí ve společnosti zmatky. Muslimy prý může dokonce navádět, aby přestoupili ke křesťanství. Za pravdu jim dal loni na podzim i soud. K víře se navíc podle některých přidává i politika. „Začala to federální vláda a je na premiérovi Najibovi, aby to zastavil prostřednictvím své takzvané politiky umírňování,“ konstatoval člen opozice v parlamentu Tony Pua.

Vláda už delší dobu čelí kritice, že straní většinovým muslimům. Nevraživost na obou stranách roste - křesťanské kostely jako terče žhářských útoků a v mešitách pro změnu věřící nacházejí uřezané prasečí hlavy. Další olej do ohně přilil i nedávný zátah malajsijských úřadů, které v kanceláři místní křesťanské komunity zabavily tři sta Biblí, ve kterých se psalo o Alláhovi. „Obklopila mě skupina deseti lidí, křičeli na mě a vyhrožovali mi. Takže jsme je nakonec pustili a oni prohledali naše knihy,“ podotkl předseda malajsijské biblické společnosti Lee Min Choon.

Několik razií ale stovky let starou tradici jen těžko vymýtí. Dřív než zmizí Alláh z Bible, spíš Malajsie začne ztrácet pověst mírumilovné země, kterou tamní autority pečlivě - hlavně kvůli přílivu turistů – budují navenek.

Soudní proces vyvolalo před pěti lety prohlášení vlády, že římskokatolické noviny The Herald nesmějí ve své malajsijské verzi popisovat křesťanského Boha jako „Alláha“. Noviny vládu zažalovaly a soud rozhodl v jejich prospěch. Rozsudek tehdy vyvolal náboženské napětí v zemi. Řada kostelů a mešit se stala cílem útoků.

Vláda se posléze odvolala.

A odvolací soud rozhodl nakonec jinak než soud nižší instance v roce 2009. Soudce Mohamed Apandi Ali ve zdůvodnění rozhodnutí uvedl, že používání slova „Alláh není bytostnou částí víry a praktikováním křesťanství“.