Sníh a voda paralyzují Evropu

Vídeň/Bělehrad/Řím  Na dálnici spojující Bělehrad se srbsko-maďarskou hranicí uvízla kvůli sněhu více než tisícovka lidí. Dopravu ochromil sníh a silný vítr. Záchranáři lidi postupně evakuují. Sněhová kalamita nadále trápí také jih Rakouska, ale situace se tam už mírně zlepšila. Itálie nadále čelí záplavám.

Video Vrtulník zachraňuje zmožené lidi ze závějí
video

Vrtulník zachraňuje zmožené lidi ze závějí

Od pátečního večera zablokoval sníh na severosrbské dálnici poblíž města Feketić přes 200 automobilů. Srbská vláda dnes ráno nařídila armádě, policii a hasičům, aby mobilizovaly všechny síly nutné k záchraně osob. Závěje podle úřadů dosahují výšky 3,5 metru.

Už v noci na dnešek záchranáři pomohli další zhruba tisícovce lidí, kteří zůstali uvězněni na silnicích po celém Srbsku. V pátek zhruba stovku lidí uvázlých na silnici mezi Bělehradem a Zrenjaninem evakuoval armádní vrtulník. Tvořily se několikakilometrové kolony (více zde). 

Do Srbska nyní kvůli počasí nejsou vpouštěny kamiony z Maďarska, Rumunska a Chorvatska. Ráno byl také uzavřen hlavní hraniční přechod Horgos mezi Srbskem a Maďarskem. Dopravu kromě sněhových závějí komplikuje od čtvrtečního večera také prudký vítr. Například ve městě Vršac, poblíž hranic s Rumunskem, dnes podle srbské televize dosahoval rychlosti 168 kilometrů za hodinu. 

Video Sníh trápí Evropu
video

Sníh trápí Evropu

V Rakousku očekávájí nejvyšší stupeň lavinového nebezpečí

Sněhová kalamita trápí také jih Rakouska, kde jsou některé údolní obce nadále odříznuty od okolního světa. Situace se sice oproti pátku zlepšila, ale na odpoledne meteorologové očekávají další sněžení. Experti předpokládájí, že ve východním Tyrolsku bude večer zvýšena výstraha před lavinovým nebezpečím poprvé od roku 1999 na nejvyšší pátý stupeň.

Sníh překvapil i severoafrické Maroko, kde ho na některých místech ho napadlo přes 60 centimetrů, a to poprvé od sedmdesátých let. Místní sníh vítají, podle nich bude v přehradách bude více vody, což těší zemědělce.


Apeninský poloostrov sužují silné deště

Až příliš mnoho sněhu trápí také sever Itálie, ale jižnější oblasti bojují spíše se silnými dešti. Ty zvedly hladinu řeky Arno, která protéká historickým jádrem Florencie. Zde již kulminovala, horší je ale situace dál po proudu, v Pise. Tam platí vysoké nebezpečí záplav. Metropoli Řím zase trápí Tibera, která ohrožuje hlavně periferii. Voda zaplavila ale i ostrov v centru a dopravci kvůli ní zavřeli turisty vytížené stanice metra. V Benátkách se moře vylilo na slavná náměstí. Bouřky budou apeninský poloostrov sužovat až do úterý.